Zimnú údržbu v hlavnom meste zabezpečuje Komunálny podnik Bratislavy (KPB) v prvom, druhom a treťom bratislavskom obvode. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca magistrátu Peter Bubla, tento sa stará o viac ako 2,5 milióna metrov štvorcových ciest v dĺžke 641 kilometrov a viac ako milión metrov štvorcových chodníkov, námestí, lávok, cyklotrás, schodísk a parkovísk pri spáde snehu.
„Po tom, čo minulý rok KPB prebral starostlivosť aj o Staré Mesto, zimnú údržbu bude zabezpečovať až v dvoch tretinách Bratislavy, a to na cestách prvej a druhej triedy, cyklotrasách, chodníkoch, námestiach v Starom Meste, Ružinove, Vrakuni, Podunajských Biskupiciach, Novom Meste, Vajnoroch, Rači, Sade Janka Kráľa a Tyršovom nábreží,“ spresnil Bubla.
Niektoré mestské časti majú vlastné technické služby
Zimnú údržbu v Bratislave vykonáva zároveň aj zmluvný dodávateľ – spoločnosť A.I.I. Technické služby, ktorá zabezpečuje jej výkon v štvrtom a piatom bratislavskom obvode v rozsahu takmer 1,9 milióna metrov štvorcových ciest s dĺžkou 410 kilometrov a viac ako 185-tisíc metrov štvorcových chodníkov, lávok, cyklotrás a parkovísk pri spáde snehu.
Niektoré mestské časti majú zriadené vlastné technické služby a mesto s nimi uzatvorilo zmluvy o spolupráci. Tieto vykonávajú zimnú údržbu na svojich chodníkoch. Ide o sedem mestských častí: Záhorská Bystrica, Devínska Nová Ves, Petržalka, Jarovce, Rusovce, Vrakuňa, Podunajské Biskupice.
Hlavné mesto má na údržbu ciest a chodníkov počas zimnej sezóny v pohotovosti 26 sypačov s pluhmi pod štyri tony, z čoho 18 zabezpečuje KPB a osem je od A.I.I.
„Pri celomestkom zásahu na chodníkoch sú všetky tieto mechanizmy v teréne súčasne,“ spresnil Bubla. Ďalej majú k dispozícii 42 sypačov s pluhmi nad štyri tony, z toho 24 zabezpečuje KPB. Tieto slúžia na odhŕňanie a sypanie všetkých ciest v správe magistrátu.
20 čelných samohybných rotačných kief
Zimnú údržbu v hlavnom meste vykonáva aj 20 čelných samohybných rotačných kief, z ktorých 10 zabezpečuje KPB a 145 ručných pracovníkov, z ktorých 104 zabezpečuje KPB. „Takzvané havarijné čaty a čaty pre údržbu nástupísk MHD sú od A.I.I. aj Komunálneho podniku Bratislavy k dispozícii nonstop, ostatné snežné čaty sú k dispozícii denne od 6:00 do 22:00, počas celého trvania plnej zimnej pohotovosti,“ dodal hovorca.
Cestári v Trnavskom kraji sú pripravení na zimnú údržbu ciest. Majú dosť ľudí, strojov aj materiálu
Ďalšie mechanizmy sú traktory/čelné nakladače, určené na manipuláciu s posypovými materiálmi pri plnení sypačov. „KPB má na túto zimu naskladnené: Nacl (posypová soľ) – 2000 T, Mgcl2 (Solmag – ekologický posypový materiál) 318 T, Zeolit (ekologický posyp) 10 T,“ uviedol Bubla. Ako dodal, spoločnosť A.I.I. Technické služby má momentálne naskladnené: Nacl (posypová soľ) – 2000 T, MgCl2 (Solmag – ekologický posypový materiál) 500 T a kamenná drva (frakcia 2-4 mm)10 T.
Mesto má aj horúcu linku
Organizáciu a riadenie zimnej údržby zabezpečujú nonstop v 12-hodinových zmenách dispečeri magistrátu, zamestnanci KPB pracujú v trojzmennej prevádzke.
„Mesto má horúcu linku, na ktorú môžu ľudia zavolať v pracovné dni od 8:00 do 16:00, v prípade očakávaného spádu snehu, resp. potreby zásahu zimnej údržby je táto linka k dispozícii nepretržite, aj v noci,“ doplnil hovorca.
Bratislava sa postupne pripravuje na zimnú sezónu, rozširuje územia aj techniku na údržbu ciest (video)
Infolinky pre efektívnejšiu zimnú údržbu sú dostupné na stránke odhrnieme.to. Pri prvom stupni kalamity je možné volať na linku +421 904 099 004 a zasielať podnety na odhŕňanie neprejazdných komunikácií a úpravu zľadovatených chodníkov. Pri druhom stupni kalamity možno kontaktovať číslo +421 259 356 621. Táto linka bude k dispozícii počas zimných mesiacov podľa aktuálnych prognóz zo SHMÚ.