Zámerom ministerstva dopravy a výstavby v železničnej nákladnej preprave je dosiahnuť väčší podiel preložených vlakov na východe krajiny, a to najmä prepravou tovarov z Ázie do Európy aj cez Slovensko.
Prekladisko v Čiernej nad Tisou považuje z tohto hľadiska za kľúčové miesto pre zaistenie medzinárodnej železničnej prepravy cez územie Slovenska.
„Nevýhodou bola najmä celková cena za použitie slovenskej železničnej infraštruktúry, kde sa nám od 1. októbra 2021 podarilo zaviesť zľavu aj pre takýto segment vlakov,“ uviedlo pre agentúru SITA ministerstvo dopravy.
Efektívnosť prekládky by sa mala zvýšiť
Zníženie času na prekládku a celkové zdržanie vlaku v Čiernej nad Tisou je podľa rezortu možné dosiahnuť zavedením moderných technológií, čo v nadväznosti na zníženie ceny za dopravu môže byť rozhodujúce pre zvýšenie počtu vlakov.
Slovensko môže byť dôležitou súčasťou Hodvábnej cesty, prílev vlakov z Číny prinesie investície
„Prekladisko má však nevyužité kapacity v oblasti prekládky kontajnerov. Pre jej navýšenie pripravuje ministerstvo systematickú podporu,“ priblížila Miriama Švikruhová z odboru komunikácie ministerstva dopravy.
Aktuálnymi opatreniami by sa mala podstatne zvýšiť efektívnosť prekládky a na ich realizáciu sa teraz plne sústredí Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s., (ZSSK CARGO) ako štátny nákladný dopravca.
Firma vlastní modernú technológiu
Pracoviská pohraničnej prekládkovej stanice v Čiernej nad Tisou prevádzkuje súkromno-štátna spoločnosť Bulk Transshipment Slovakia, a. s., (BTS), ktorá je vlastníkom modernej technológie rotačných výklopníkov.
„Vďaka tomu je táto spoločnosť schopná uskutočňovať prekládku efektívnejšie než iné firmy na Slovensku aj v zahraničí,“ dodala Švikruhová.
Spoločnosť vznikla v roku 2007, na jej základnom imaní vo výške viac ako 16 miliónov eur má spoločnosť Budamar Logistics, a. s., väčšinový podiel 60 % a ZSSK CARGO 40 %.
O odpredaji prekladiska rezort neuvažuje
Kuloárne informácie o údajnom predaji štátneho prekladiska Budamaru sa nepotvrdili a rezort dopravy to nateraz ani neplánuje. „O odpredaji majetku v rámci prekladiska Čierna nad Tisou neuvažujeme,“ tvrdí ministerstvo.
Už predtým informácie o možnom predaji prekladiska vyvrátil štátny nákladný dopravca, plánuje tam ale vykonať organizačné zmeny spojené s prechodom na moderné technológie prekládky.
Slovensko a Ukrajina sa zhodli, že k nám chcú prilákať viac nákladných vlakov z Číny
Agentúra SITA oslovila spoločnosť Budamar Logistics aj k jej možnému záujmu odkúpiť prekladisko, resp. získať menšinový podiel štátneho dopravcu v spoločnom podniku a spoločnosť BTS k prevádzke prekladiska. K otázkam sa zatiaľ nevyjadrili.