Výber autosedačky pre dieťa môže znieť tak trochu banálne, avšak vybrať tú správnu je veľmi dôležité. Je to predsa len dôležitý bezpečnostný prvok, ktorý má ochrániť život dieťaťa. Preto by rodičia mali pristupovať k tomuto rozhodnutiu s patričnou zodpovednosťou.
Nasadoprava.sk sa zaujímala, ako správne postupovať pri výbere autosedačky, na čo sa zamerať a aké bezpečnostné prvky si treba v prvom rade všímať. Na otázky nám odpovedal Babytrend, firma, ktorá sa špecializuje na predaj detského príslušenstva.
Nevyberám podľa farby!
Na začiatku výberu tej správnej autosedačky je potrebné si položiť zopár otázok. V prvom rade, by si mal rodič ujasniť čo autosedačky očakáva, aké bezpečnostné prvky by mala spĺňať, pre aké veľké dieťa ju bude využívať a akú rozmanitosť funkcií by mala ponúknuť. Teda či rodič uprednostní polohovateľnú s možnosťou autosedačku otáčať do alebo protismeru jazdy.
Je veľmi žiadané, aby si rodič stanovil aj finančný budget, v ktorom sa chce pohybovať a aké upevnenie mu umožňuje jeho auto. Na základe týchto stanovených kritérií sa dá vyselektovať vhodná autosedačka.
Veľkosť sedačky musí dieťaťu “sedieť“
„Rodičia by si mali všímať ako dieťatku sedí autosedačka veľkostne, či nie je malá alebo naopak ešte priveľká. Je potrebné, aby bola hlavička v správnej polohe hlavovej opierky. Pri malých detičkách do 6 mesiacov, si treba všímať sklon ľahu. Čo zároveň zabezpečí aj celkové pohodlie dieťaťa,“ radí Miroslava Garajová z Babytrend.
Autosedačky sa delia do siedmych kategórií podľa hmotnosti:
-0-13kg
-0-18kg
-0-25kg
-9-18kg
-9-25kg
-9-36kg
-15-36kg
„Ja osobne si však myslím, že rodičia by mali hľadieť na výšku dieťatka. Hmotnosťou dieťatko môže spĺňať kategóriu, ale ak si do nej sadne a hlavová opierka je privysoko, je to chyba a treba počkať kým povyrastie a výškovo bude všetko sedieť,“ zdôrazňuje Garajová.
Výber vhodnej veľkosti autosedačky je veľmi dôležité. Ak je dieťa usadené v príliš malej sedačke, pri nehode mu hrozí v tesnom priestore úraz. Navyše sa môže zbytočne potiť.
Naopak, ak je sedačka dieťaťu priveľká, môže sa v nej cítiť pohodlnejšie, ale ak dôjde k nehode, nebude mať takmer žiadny ochranný efekt. Garajová rodičom radí, aby si pred samotnou kúpou určite pozreli recenzie a výsledky crash-testov.
https://www.youtube.com/watch?v=_dDbbBNclGY&feature=youtu.be
V súčasnosti platí norma i-Size, ktorá je kategorizovaná podľa výšky dieťaťa. „Nová „i-Size norma“ ECE R-129 uvádza, že dieťa vo veku 15 mesiacov a menej musí cestovať v autosedačkách v pozícii proti smeru jazdy, ktorá je mnohými bezpečnostnými expertami považovaná za najbezpečnejší spôsob prepravy,“ dáva do pozornosti Garajová.
Tákáto i-Size autosedačka musí samozrejme spĺňať predpísané normy. Musela prejsť rôznymi crash testami, vrátane bočného nárazu. Takáto sedačka spolu s dieťaťom môže vážiť maximálne 33 kg. „Každá autosedačka by mala mať štítok s výrobným číslom a modelom. Taktiež si treba všimnúť číslo normy, na ktorú bola testovaná,“ upozorňuje Garajová.
Musí byť vybavená systémom Isofix, má zabudované vnútorné bezpečnostné viacbodové pásy a je určená pre deti od narodenia do 105 cm (teda približne do 4 rokov). Veľkosť autosedačky sa uvádza podľa dĺžky dieťaťa, nie podľa hmotnosti.
Autosedačky z druhej ruky nie sú nevyhnutné zlo
Ak rodičia nechcú investovať veľké peniaze do stále nových autosedačiek, je tu možnosť odkúpenia z druhej ruky. Avšak tu by mali byť rodičia veľmi obozretní a v prípade záujmu si takúto autosedačku zadovážiť, treba ju dôkladne prezrieť.
Človek nikdy nevie, či sa s konkrétnou sedačkou nehavarovalo. Pri náraze môže dôjsť k mechanickému poškodeniu autosedačky, čím stráca svoju bezpečnostnú funkciu.
„Autosedačky z druhej ruky nezavrhujeme. Predávajú sa i nové a staršie modely. Je dôležité zistiť, či sa s autosedačkou napríklad nestala dopravná nehoda. Treba pozrieť plasty a vnútorné výplne pod poťahom sedačky,“ apeluje Garajová na opatrnosť pri kúpe používanej autosedačky či tzv. vajíčka pre novorodencov.
Je podsedák vhodnou alternatívou?
Tak ako deti rastú a vyvíjajú sa, majú tendenciu odmietať veľké autosedačky, v ktorých sa môžu cítiť trochu stiesnene a majú obmedzený pohyb. Preto rodičia častokrát vymenia autosedačku za tzv. podsedák. Toto je však alternatíva, kde absentujú bezpečnostné prvky, ktoré sú podstatou autosedačiek.
„Ja osobne by som podsedák nepoužila. Jedine v prípade, ak je možnosť jeho fixovania na isofix a naozaj už pre väčšie dieťa. V dnešnej dobe sú za veľmi výhodnú cenu dostupné autosedačky ako náhrada za podsedák,“ konštatuje Garajová.
Tá zároveň upozorňuje, že na trh prichádzajú autosedačky, z ktorých je možnosť využitia len spodného sedáku po odstránení chrbtovej opierky, samozrejme s isofixom.
Podstatou konštrukcie autosedačky je práve jeho pevná zadná a bočná časť, ktorá pri náraze ochráni dieťaťu nielen hlavu a chrbát, ale je chránené aj z boku.
„Nefixovaný podsedák sa môže v prípade nárazu veľmi rýchlo zošmyknúť zo sedadla a menšie dieťatko môže byť ohrozené bezpečnostným pásom v aute v oblasti krku,“ upozorňuje na riziká Garajová.
Dodáva, že deti do veku 6 rokov by nemali byť zabezpečené len bezpečnostným pásom, pretože nemajú dostatočne vyvinutú kostru a svalstvo, aby „ustáli“ prípadný náraz. V prípade nehody predstavuje autosedačka ochranu, ktorá ich udrží v stabilnej polohe.
Je preprava dieťa na sedadle spolujazdca bezpečná?
Mnohí rodičia uprednostňujú pri preprave svojich ratolestí sedadlo spolujazdca. Majú väčšiu kontrolu nad dieťaťom a operatívne vedia riešiť jeho potreby. Samozrejme je potrebné mať vypnutý predný airbag.
„Pre mamičky je pohodlnejšie mať dieťatko vpredu a mať s ním priamy kontakt. Umiestnenie autosedačky je už na zvážení každého z nás. Myslím si, že z dôvodu vyššej bezpečnosti by malo byť dieťatko umiestnené vzadu,“ dodáva Garajová.
Zadné sedadlá sú vybavené ukotvením isofix. Je možnosť dokúpiť si zrkadlo, aby mamička videla čo dieťatko práve robí a mala s ním aj očný kontakt.
Za prevoz dieťaťa bez autosedačky hrozí mastná pokuta
Používanie detských autosedačiek či podsedákov upravuje nariadenie vlády SR č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií.
Toto nariadenie hovorí, že každé dieťa s telesnou výškou pod 150 centimetrov musí byť pri cestovaní upínané zabudovaným alebo nezabudovaným detským zadržiavacím zariadením.
Deti musia sedieť v autosedačke podľa príslušnej hmotnostnej kategórie a deti vo veku od 6 do 10 rokov môžu použiť podsedák v kombinácii s bezpečnostným pásom.