Vlaky v okolí Novej Bane nahradia autobusy, výluka má pre obnovu trate trvať skoro pol roka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlaky, vlak, vozeň
Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Na strednom Pohroní sa začala polročná výluka v železničnej doprave, dôvodom je rekonštrukcia trate medzi Hronským Beňadikom a Novou Baňou. Cestujúci môžu využiť náhradnú autobusovú dopravu za diaľkové vlaky na úseku Kozárove – Nová Baňa a za regionálne vlaky na úseku Kozárove – Žarnovica.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informovala, že výlukové práce na infraštruktúre majú trvať od 9. júna do 14. decembra.

Predpokladané meškanie vlakov dotknutých výlukou môže byť 15 minút. V prípade väčšieho meškania nie je zaručené čakanie prípojných vlakov,“ upozornili železničiari.

Náhradné autobusy

Autobusy budú jazdiť celý deň medzi Kozárovcami a Novou Baňou za rýchliky Urpín, z toho za 16 na linke Bratislava – Banská Bystrica a opačne, dva medzi Bratislavou a Zvolenom a jeden na trase Levice – Banská Bystrica.

Pôjdu medzi Kozárovcami a Žarnovicou aj za 12 osobných vlakov spájajúcich Zvolen a Levice, nahradia tiež osobné vlaky medzi Novou Baňou a Levicami – ranný z Novej Bane s odchodom 4:33 a nočný opačne z Levíc s odchodom 22:33.

Náhradná autobusová doprava medzi Kozárovcami a Žarnovicou má zastávky v Hronskom Beňadiku, Orovnici, Novej Bani, Rudne nad Hronom, vo Voznici a na rázcestí pri nej.

Zrušené rýchliky

Rýchliky 800/801 Poľana na trase Košice – Nové Zámky (- Bratislava hlavná stanica) a späť sú od 9. júna pre nepretržitú výluku zrušené.

Náhradou sú dva rýchliky Gemeran – 926 na linke Košice 22:46 – Plešivec 23:51 od 9. júna, 927 Plešivec 5:36 – Košice 6:44 od 10. júna a osobný vlak Levice 3:12 – Šurany 4:04 – 4:09 – Palárikovo 4:17. V Palárikove bude možný prestup na vlak REX 1860 do Bratislavy.

V úseku Bratislava (Levice) – Kozárovce a späť budú diaľkové vlaky vedené v pôvodnej vlakovej súprave so zachovanými službami ako doteraz,“ priblížila ZSSK.

Náhradná doprava za rýchliky

V úseku Kozárovce – Nová Baňa a späť bude za rýchliky náhradná doprava. V úseku Nová Baňa – (Zvolen os. st.) – Banská Bystrica a späť zabezpečí prepravu náhradná súprava elektrickej jednotky 660 tzv. Panter.

V uvedenom type vlaku je možné využiť vozne druhej triedy bez možnosti rezervácie, 1. trieda nie je poskytovaná,“ podotkol dopravca.

Z dôvodu prestupu v Novej Bani a Kozárovciach na náhradnú dopravu za rýchliky je posunutá celá trasa vlaku v úseku Banská Bystrica – Zvolen – Nová Baňa. Vlaky sú v cestovnom poriadku v úseku Kozárovce – Zvolen – Banská Bystrica vedené pod číslom 128xx miesto pôvodného čísla 8xx.

Autobusy miesto regionálnych vlakov

V úseku Kozárovce – Žarnovica a späť miesto regionálnych vlakov ZSSK prepraví cestujúcich autobusmi okrem dvoch spojov 5740 a 5741, tie sú vedené v náhradnej doprave v celom úseku Levice – Nová Baňa.

Úseky Kozárove – Nová Baňa a Kozárove – Žarnovica majú 15 a 26 kilometrov. Nachádzajú sa na trati Nové Zámky – Zvolen dlhej 130 kilometrov, vedúcej aj cez Šurany, Levice, Žiar nad Hronom či Hronskú Dúbravu.

Informácie o aktuálnych výlukách a iných obmedzeniach na železniciach sú zverejnené na https://www.zssk.sk/vyluky/.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Železničná spoločnosť Slovensko