Od augusta tohto roka budú môcť vodičské oprávnenie skupiny C a CE (vozidlá určené na prepravu tovaru s celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony) získať záujemcovia vo veku 18 rokov a vodičské oprávnenie skupiny D a DE (vozidlá určené na prepravu viac ako osem osôb okrem vodiča) záujemcovia vo veku 21 rokov.
Vyplýva to z vládnej novely zákona o cestnej premávke, ktorú v pondelok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
Kurz základnej kvalifikácie
Momentálne je pre získanie vodičského preukazu na nákladné auto potrebný vek 21 rokov a pre autobus 24 rokov. Podmienkou získania vodičských preukazov na nákladné autá a autobusy v nižšom veku bude absolvovanie takzvaného kurzu základnej kvalifikácie.
UNAS a Asociácia Žltý Anjel kritizujú zníženie veku vodičov nákladných áut, mladí do 25 rokov spôsobujú najväčšie nehody
„Absolvovanie kurzu základnej kvalifikácie bude musieť žiadateľ doložiť skúšobnému komisárovi pred samotnou skúškou z odbornej spôsobilosti. Po úspešne vykonanej skúške z odbornej spôsobilosti bude musieť vodič ešte úspešne vykonať skúšku podľa zákona o povinnej základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku niektorých vodičov, čím získa aj osvedčenie o základnej kvalifikácii a kvalifikačnú kartu vodiča,“ uviedol rezort vnútra s tým, že až potom bude vodič oprávnený viesť motorové vozidlá danej skupiny v nižšom veku.
Vodičské oprávnenie skupiny B bude oprávňovať jeho držiteľa viesť na území SR aj motorové vozidlá s pohonom na alternatívne palivá, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 4 250 kg.
Závažné porušenia pravidiel
Novinkou je, že prekročenie dovolenej rýchlosti v obci o 50 kilometrov za hodinu a viac a mimo obce o 60 kilometrov za hodinu a viac bude klasifikované ako porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom.
Zníženie veku vodičov autobusov a kamiónov dopravcovia vítajú, očakávajú zvýšenie záujmu o tieto profesie
Medzi závažné porušenia pravidiel cestnej premávky sa bude radiť aj porušenie zákazu držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie počas šoférovania, okrem použitia systému „voľné ruky“.
V blokovom konaní bude podľa ministerstva vnútra za daný skutok možné uložiť pokutu do 150 eur, v konaní pred správnym orgánom pokutu do 300 eur. Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz činnosti a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.