Výber mýta nebude od nového roka efektívnejší. Dopravcovia tvrdia, že peniaze opäť skončia vo vreckách oligarchov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kým domáci vodiči osobných automobilov, motocyklov a autobusov platia mýto cez štátnu aplikáciu e-Toll, zahraniční si musia diaľničný lístok zakúpiť v predstihu cez systém Autopay. Elektronické mýto, mýtna brána, mýtny systém
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) očakáva, že väčšina cestných dopravcov v mýtnom systéme od nového roka iba prejde od spoločnosti SkyToll, a. s., k sesterskému ITIS Holdingu.

Zákazníci v zajatí SkyTollu-u

Ten je totiž jednou z firiem, ktoré na Slovensku požiadali o licenciu na poskytovanie Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS).

„Ostatné si zrejme budú postupne zvyšovať trhový podiel, ale minimálne na začiatku bude ich úloha oproti ITIS-u, resp. SkyToll-u bezvýznamná,“ uviedol predseda UNAS Stanislav Skala. „Nové mýto majú teda kontrolovať brány od SkyToll-u, modul EETS tiež od SkyToll-u a väčšina zákazníkov zostane v rukách SkyToll-u,“ podotkol.

UNAS v stanovisku vyzval štátne orgány, napríklad, Úrad pre verejné obstarávanie a Protimonopolný úrad SR, aby začali okamžite konať voči Ministerstvu dopravy a výstavby SR a Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Peniaze z mýta skončia u oligarchov

„Opäť sa blíži to, čo sme mali v predchádzajúcom výberovom konaní v roku 2009 a nebudú sa peniaze vracať na opravu ciest, ale skôr oligarchom a zaplatia to dopravcovia,“ myslí si Skala.

Podľa prezentácie NDS o poskytovanie EETS na Slovensku požiadali českí prevádzkovatelia EuroWag a ITIS Holding (jeho súčasťou sú prevádzkovatelia mýtnych systémov v Česku a SR CzechToll a SkyToll), ako aj taliansky Telepass, nemeckí Toll4Europe a Tolltickets aj francúzsky TotalEnergies.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav Skála
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRPMÚ Protimonopolný úrad SRSkyTollUNAS Únia autodopravcov SlovenskaÚVO Úrad pre verejné obstarávanie