Video: Zabudnuté dieťa v rozhorúčenom aute nemá šancu. Ako správne postupovať?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dieťa v rozpálenom aute nemá veľké šance prežiť
Dieťa v rozpálenom aute nemá veľké šance prežiť Foto: Pixabay

V minulosti sme sa už viackrát stretli s prípadmi, kedy rodičia zabudli či schválne nechali svoje dieťa počas leta v rozpálenom aute a tak ohrozili ich život. Tieto situácie neraz skončili tragédiou a dieťa neprežilo. Aj napriek veľkému apelu spoločnosti, policajnému zboru a rozbehnutým osvetovým kampaniam, sa obdobné situácie dokola opakujú.

Zabudnuté či odložené deti v aute je celosvetový problém, netýka sa iba Slovenska. Obhajoba, respektíve alibizmus nezodpovedných rodičov vysvetľujúci svoje konanie, je však vo väčšine prípadov podobný. Dieťa spí a nechceli sme ho budiť, ja som si len odbehla/odbehol do obchodu naotočku, auto bolo v tieni, bola som na rýchlo u lekára a nechcela/nechcel som ho brať medzi chorých.

Zdravý rozum by mal vyhrať nad pohodlnosťou

Choré je žiaľ to, že takýmto konaním ohrozujú život svojho dieťaťa, ktoré môže umierať veľmi pomaly a hroznou smrťou.

Z tohto dôvodu sa kompetentní, ale aj rôzne občianske spoločnosti rozhodli zvýšiť povedomie a informovanosť širokej verejnosti. Orgány, ktoré majú k tejto problematike najbližšie a primárne riešia takéto prípady, je policajný zbor.

Video: Pozrite si, ako bezpečne rozbiť okno tak, aby ste nezranili ani seba ani dieťa

Redakcia nasadoprava.sk oslovila Prezídium PZ a zistila, ako správne postupovať v prípade, že sa stanete svedkom takejto situácie a aké kroky podnikli, aby sa podobné nehody už nestávali.

„Už vlani, po viacerých prípadoch, kedy rodičia zabudli svoje dieťa v aute, sme pripravili osvetovú kampaň, aby sa to už neopakovalo. Vlani sme v rámci kampane pripravili ukážku, ako správne a bezpečne rozbiť okno na aute, v ktorom ostalo zabudnuté dieťa,“ informovala Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ v Bratislave.

Polícia pokračuje v osvetovej kampani

V rámci tohtoročného pokračovania kampane Prezídium PZ pripravilo ukážku poskytnutia prvej pomoci dieťaťu po vyslobodení z rozhorúčeného auta. Policajti po celom Slovensku už od začiatku leta rozdávajú osviežovače vzduchu do auta a letáčiky s heslom „Nezabudni na mňa v aute“.

„Takéto prípady sa stávajú pravidelne, nikto si nemôže byť istý, že zhodou tragických okolností sa mu to nestane tiež. Preto nie je hanbou si takýto letáčik nechať, prípadne dať do auta hoci aj na vedľajšie sedadlo a mať ho stále na očiach,“ odporúča hovorkyňa.

Kampaň NEZABUDNI NA MŇA V AUTE!

Pol1.jpg

Prezídium PZ vytlačilo informačné letáky v celkovom počte 20-tisíc kusov, ktoré rozposlali na jednotlivé krajské riaditeľstvá. Rodičia tak dostanú krátku prednášku o rizikách ponechania dieťaťa v rozpálenom aute.

„Rodičom odporúčame, aby tieto propagačné materiály od polície umiestnili na viditeľné miesto v aute, aby pri opúšťaní vozidla mali na očiach, že nemajú dieťa nechať samé v aute. Najmä v období horúčav je nebezpečné nechať dieťa v aute čo i len na pár minút. Vždy berte svoju ratolesť so sebou!,“ zdôraznila Baloghová.

Nezodpovenosť môže mať fatálne následky

Nechať dieťa vo vozidle bez dozoru je veľmi nezodpovedné. Môže dôjsť k prehriatiu tela, postupnému zlyhávaniu životne dôležitých orgánov, až ku celkovému kolapsu organizmu. „Neraz sa stalo, že takto zabudnuté dieťa malo zdravotné problémy, dokonca sme v minulosti zaznamenali aj prípady smrti,“ prízvukuje hovorkyňa.

Baloghová pripomenula viacero tragických prípadov za posledné roky. Jedným z nich bola aj nešťastná udalosť z Nitry v roku 2015, kedy otec zabudol v strede leta svoju dvojročnú dcéru v aute a tá zomrela. Pred dvoma rokmi zomrelo rovnako staré dievčatko v aute v Trstenej, zatiaľ čo jeho mama bola v nemocnici.

„Našťastie ide o dva ojedinelé prípady, v ostatných vždy stihli zasiahnuť okoloidúci, alebo privolané záchranné zložky. Netreba zdôrazňovať, že tieto tragédie sú hlavne tragédiami pre celé rodiny. Je to niečo, s čím sa už nikdy v živote rodičia nezmieria,“ zhodnotila hovorkyňa.

Nezostaňte ľahostajný a konajte

V prvom rade, keď zbadáte zatvorené dieťa v aute, pokúste sa nájsť majiteľa vozidla. Neváhajte kontaktovať políciu, môže majiteľa vozidla tiež kontaktovať. Je na mieste kontaktovať aj rýchlu záchrannú zdravotnú službu.

Ak vidíte, že dieťa stráca pozornosť, ťažko sa mu dýcha či zaspáva, neváhajte zakročiť. Rozbite okno mimo miesta, kde sa dieťa nachádza, aby ste ho zbytočne nezranili a vytiahnite ho z vozidla.

Kampaň NEZABUDNI NA MŇA V AUTE!
Kampaň NEZABUDNI NA MŇA V AUTE!

V takomto prípade, sa nemusíte obávať, že sa dopustíte trestného činu či žaloby za poškodzovanie cudzieho majetku, ide predsa o záchranu ľudského života. „Samozrejme, že k takémuto konaniu je možné pristúpiť iba, keď je naozaj život dieťaťa ohrozený, nedávame takúto možnosť rôznym špekulantom, ktorí by sa tak chceli dostať do auta,“ zdôraznila Baloghová.

Aby sa takéto situácie už viackrát neopakovali, policajti a policajtky aj toto leto pokračujú v kampani – NEZABUDNI NA MŇA V AUTE. Rozdávajú vône a letáky v nákupných centrách, na kúpaliskách a všade tam, kde je veľká koncentrácia rodičov a detí.

„Veríme, že takouto jednoduchou formou kampane, neustálym pripomínaním, prispejeme k bezpečnosti tých najmenších. Chceme odkázať všetkým rodičom, aby nikdy nenechávali svoje dieťa v aute. Stonásobne to platí pre aktuálne mesiace, keď aj tri minúty v zatvorenom aute môžu byť pre dieťa kritické a teplota sa môže vyšplhať nad 50 stupňov Celzia,“ dodala na záver hovorkyňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa Baloghová
Firmy a inštitúcie Prezídium policajného zboru SR