Začali stavať obchvat obcí v regióne Malokarpatska, má odbremeniť Chorvátsky a Slovenský Grob

Výstavba cesty, stavba
Foto: ilustračné, Getty images

Bratislavský samosprávny kraj začal s výstavbou obchvatu obcí v regióne Malokarpatska. Ten má priniesť zlepšenie dopravnej situácie a odbremeniť obce Chorvátsky Grob a Slovenský Grob od tranzitnej dopravy. V najvyťaženejších úsekoch tu dosahuje denná intenzita dopravy do 23 500 áut.

„Bratislavský kraj je dopravný uzol, ktorý v súčasnosti čelí nesmiernemu náporu. Najväčšou intenzitou dopravy v intraviláne trpia mestá a obce v regióne Malokarpatska, predovšetkým v úseku Chorvátsky Grob, Pezinok a Modra,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Obchvat postaví Doprastav

Zhotoviteľom cestného obchvatu bude spoločnosť Doprastav, ktorá predložila ponuku s celkovou cenou za dielo vo výške 3 939 194,69 eura s DPH. Dokončenie výstavby je plánované na jeseň 2022

Nový úsek bude mať dĺžku 1,7 km a stáť bude 6,5 milióna eur. Z toho bude 6,2 milióna eur hradených z Integrovaného operačného regionálneho programu (IROP), ktorý od 1. októbra 2020 prešiel pod Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

„Obce v okolí Bratislavy prudko rastú a v uplynulých rokoch pribudli na hraniciach okresu Pezinok desaťtisíce nových obyvateľov. V rannej a popoludňajšej dopravnej špičke sú tu cesty plné áut, tvoria sa kolóny, dochádza častejšie k nehodám, tranzit cez obce má na svedomí hluk a vysokú prašnosť. Aspoň časť týchto negatívnych javov zmierni práve nová cesta, ktorá priamo prepojí Chorvátsky a Slovenský Grob s križovatkou Triblavina a diaľnicou D1,” poznamenala podpredsedníčka vlády a ministerka Veronika Remišová.

Projekt má viacero etáp

Projekt obchvatu obcí regiónu Malokarpatska pozostáva z viacerých etáp. Samosprávny kraj začal s výstavbou prvej etapy v úseku diaľničná križovatka Triblavina – cesta III/1059, spájajúca obec Chorvátsky Grob s časťou Čierna Voda.

Táto etapa zároveň predstavuje začiatok výstavby obchvatu Pezinok – Modra. Juraj Droba zdôraznil, že vybudovanie tejto stavby pozitívne ovplyvní dopravnú situáciu v území.

Doplnil však, že na dosiahnutie zníženia dopravnej záťaže v celom území mikroregiónu je nevyhnutné realizovať ďalšie etapy spomínaného obchvatu.

Výstavba obchvatu Pezinka a Modry predstavuje na Slovensku unikát, nakoľko pôjde o prvý obchvat na ceste druhej triedy, ktorý realizuje samosprávny kraj.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj DrobaVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny krajDoprastavMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR