Zamestnanci Dopravného podniku mesta Košice chystajú vo februári ostrý štrajk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DPMK, Dopravný podnik mesta Košice, električka
Foto: archívne,, SITA/Jozef Jarošík.
  • aktualizované 8. februára 2023, 10:55

Zamestnanci Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) plánujú vo februári vyhlásiť ostrý štrajk.

Dôvodom je neriešenie kritickej situácie v DPMK, nedostatok financií na zabezpečenie úloh, ktoré mu vyplývajú ako prevádzkovateľovi mestskej hromadnej dopravy v Košiciach, a to aj napriek prijatým a prijímaným úsporným opatreniam. Informovala o tom predsedníčka Integrovaného odborového zväzu Marta Brodzianska.

„Dňa 31. januára sa konalo mimoriadne zasadnutie Výborov základných organizácií pri Dopravnom podniku mesta Košice, akciová spoločnosť – Základná organizácia IOZ pri DPMK, a. s. a Základná organizácia Vodičov MHD pri DPMK, a. s. Na tomto zasadnutí bol zvolený štrajkový výbor zložený z členov jednotlivých výborov základných organizácií a jednomyseľne bolo odsúhlasené vyhlásenie ostrého neobmedzeného štrajku na niektorý deň v mesiaci február 2023,“ uviedla Brodzianska.

Dôsledok dlhodobého nedoriešenia situácie

Nepriaznivý stav v DPMK je podľa odborárov dôsledkom dlhodobého nedoriešenia ekonomickej situácie a systému financovania mestskej hromadnej dopravy v meste zo strany mesta, zakladateľa DPMK, a.s., ako aj zodpovedajúcej zmluvy mesta s dopravným podnikom o výkonoch vo verejnom záujme, ktorá by reagovala na potreby cestujúcej verejnosti, rozvoja a skvalitňovania dopravy v Košiciach.

„V neposlednom rade ide aj o zachovanie pracovných miest v dopravnom podniku, pracovných podmienok zamestnancov a ich spravodlivého finančného odmeňovania s ohľadom na rast inflácie, cien energií a celkových životných nákladov,“ dodala Brodzianska.

Vedenie mesta chápe ich požiadavky

Vedenie mesta Košice chápe požiadavky odborárov a rešpektuje ich práva v súvislosti s vyhlásením štrajku v Dopravnom podniku mesta Košice. Magistrát mesta Košice to uviedol v reakcii na vyhlásenie ostrého štrajku, ktorý plánujú odborári dopravného podniku vyhlásiť vo februári.

„Je v záujme mesta, aby dopravný podnik nemusel prepúšťať zamestnancov. Hovorili sme to viackrát aj na spoločných stretnutiach. Dlhodobo čelíme poklesu cestujúcich v mestskej hromadnej doprave a zároveň zvyšujúcim sa prevádzkovým nákladom. Práve preto od roku 2021 vyzývame Dopravný podnik na optimalizáciu a racionalizáciu, nie však za cenu zvyšovania cestovného alebo prepúšťania zamestnancov,“ uviedlo mesto.

Rozhodnutia vlády pripravili Košičanov o peniaze

Ako ďalej dodali, za posledných päť rokov mesto Košice postupne navýšilo príspevok pre DPMK o 11,9 milióna eur, čo predstavuje aj s úhradou strát navýšenie príspevku mesta o takmer 40 percent.

„Košice sa aktuálne nachádzajú v rozpočtovom provizóriu, a to aj dôsledkom neodborných a nekoncepčných rozhodnutí vlády SR, ktoré pripravili Košičanov len v roku 2023 o vyše 31 miliónov eur. Na záver je potrebné dodať, že racionalizačnými opatreniami aktuálne prechádzajú aj ďalšie dopravné podniky v krajských mestách vrátane Bratislavy,“ dodalo vedenie mesta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marta Brodzianska
Firmy a inštitúcie DPMK Dopravný podnik mesta Košice