- aktualizované 16. septembra 2020, 16:00
Zamestnanci SAD Prešov vstúpili do štrajkovej pohotovosti. So svojim zamestnávateľom sa nedohodli na požadovanom zvýšení miezd a ďalších zmluvných podmienkach pre rok 2020 v rámci kolektívneho vyjednávania. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny preto požiadali o určenie sprostredkovateľa. V stredu o tom informoval predseda základnej organizácie OZ KOVO SAD Prešov, prevádzka Bardejov, Jozef Želinský.
Kolektívne vyjednávanie podľa Želinského pokračuje už od decembra minulého roka, doteraz ale neúspešne. „Naše požiadavky sú navýšenie tarifnej mzdy hlavne v kategórii vodič z 3,60 na 4 eurá. Navýšenie priemernej mzdy v jednotlivých kategóriách o 7,5 percenta, pričom pôvodná požiadavka bola o 11,5 percenta. Takisto ďalšie sociálne výhody ako navýšenie stravného lístka,“ povedal Želinský s tým, že štrajkovú pohotovosť vyhlásili 8. septembra.
SAD požiadavky odborov splniť nevie
Ako dodal, priemerná hrubá mzda vodičov je v tomto roku na úrovni 1 015 eur. Odborári pre vodičov požadujú jej nárast zhruba o 8,5 percenta, čo je v prepočte viac ako 80 eur mesačne.
Hlas prezidentky Čaputovej môžu počuť cestujúci v MHD, ohlási názov zastávky Hodžovo námestie (video)
Podľa riaditeľa SAD Prešov Jozefa Kičuru však požiadavky odborárov aktuálne podnik splniť nevie. „Našej firme poklesli výkony z dôvodu koronavírusu celkovo o približne 750-tisíc kilometrov, čiže nevieme sa zaručiť, že požiadavky, ktoré by sme podpísali do konca roka, dodržíme, keďže nevieme, čo spôsobí druhá vlna koronavírusu,“ uviedol Kičura.
Aktuálne zvýšenie je podľa riaditeľa dostatočné
Ako dodal, napriek poklesu výkonov priemerné mzdy vodičov v tomto roku stúpli. „Vo väčšej miere sa totiž čerpala dovolenka a priemerné mzdy tak stúpli oproti minulému roku o 5,6 percenta, čo si myslím, že je postačujúce,“ dodal riaditeľ SAD Prešov.
Problémom je podľa neho tiež to, že podnik ešte nemá dohodnuté prefinancovanie zvýšených nákladov v súvislosti s koronakrízou od Prešovského samosprávneho kraja. Rokovať o tom má so župou na budúci týždeň.
Župa zvýšila príspevok na mzdy už niekoľkokrát
Ako v stanovisku pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, príspevok župy pre štyroch dopravcov v posledných troch rokoch vzrástol o takmer 50 percent. Kým v roku 2016 na výkony vo verejnom záujme v prímestskej doprave vynaložili 17,5 milióna eur, v tomto roku je to takmer 26 miliónov eur.
V Prešove zmenia názvy 15 zastávok MHD a od septembra aj grafikon
Podľa Jeleňovej výraznú časť z týchto prostriedkov župa účelovo smeruje na mzdy vodičov v rámci tzv. ekonomicky oprávnených nákladov (EON).
„Konkrétne, od apríla 2018 do januára 2020 sme zvýšili príspevok na mzdy vodičov už štyrikrát, z rozpočtu kraja išlo len na tento účel navyše takmer 3,5 milióna eur,“ pripomenula Jeleňová.
Dopravcovia majú hľadať rezervy vo svojich podnikoch
Podľa hovorkyne tak z pozície objednávateľa služieb vo verejnom záujme urobili maximum pre zlepšenie mzdových podmienok zamestnancov v prímestskej autobusovej doprave.
„Preto považujeme za dôležité, aby aj dopravcovia hľadali rezervy vo svojich podnikoch, zatraktívnili dopravu a finančné zdroje vynakladali nie na dotovanie prázdnych autobusov, ale na platy vodičov a pracovníkov v prímestskej doprave. Naša priorita je neznižovať príspevok kraja pre túto dopravu, ale naopak, v prípade efektívneho hospodárenia ho presunúť na navýšenie miezd,“ skonštatovala Jeleňová.
Finančnú injekciu na zníženie dopadov koronakrízy chcú aj tradiční autobusoví dopravcovia
Zároveň zdôraznila, že aj napriek zníženiu jazdných výkonov, a tým aj zníženiu tržieb, plánovaný rozpočet kraja bude použitý na verejnú dopravu v predpokladom objeme. O kompenzácie výpadkov tržieb a zvýšených výdavkov v súvislosti s koronakrízou, pri ktorých odhadujú stratu na úrovni piatich miliónov eur, požiadal Úrad PSK vládu aj rezortné ministerstvá.