Zastávky električiek na Račianskom mýte rozšíria a pribudnú aj prístrešky a mobiliár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Električka, zastávka
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher

Dopravný podnik Bratislava (DPB) vyhlásil zákazku na projektovú dokumentáciu pre rozšírenie električkových zastávok na Račianskom mýte. „Predmetom zákazky je rozšírenie električkových zastávok s osadením prístreškov a mobiliáru zastávok,“ uvádza DPB na svojej stránke. Lehota na predkladanie ponúk je do 17. marca.

„V súčasnosti je táto mimoriadne vyťažená zastávka v nevyhovujúcom stave bez prístreškov a s úzkymi nástupišťami. Rovnako sú kapacitne nevyhovujúce aj ostrovčeky pre peších na križovatke,“ doplnil portál imhd.sk.

Vyberajú projektanta na stavbu

„Po minuloročnom rokovaní zástupcov magistrátu, DPB, okresného úradu a dopravného inšpektorátu bolo dohodnuté v prvej etape zlepšenie podmienok pre cestujúcich na Račianskom mýte zväčšením šírky nástupných ostrovčekov električkovej zastávky. Následne si dal DPB vypracovať štúdiu pre realizáciu týchto zmien,“ vysvetlil portál a dodal, že na základe vypracovanej štúdie rozšírenia nástupíšť električkovej zastávky dopravný podnik teraz vyberá projektanta pre stavbu. Projektovú dokumentáciu požaduje DPB vypracovať do 30 dní.

Rozšírenie nástupných ostrovčekov bude realizované na úkor jedného jazdného pruhu v oboch smeroch.

„Električková zastávka v smere do Rače bude realizovaná ako združená s autobusovou zastávkou, autobusy budú mať vyhradený jazdný pruh na električkovej trati už na Radlinského pred križovatkou na Račianskom mýte,“ poznamenal portál imhd.sk s tým, že na električkovej zastávke je uvažované osadenie veľkých prístreškov, pribudnú tiež automaty na cestovné lístky a elektronické informačné tabule. Zastávka bude riešená ako bezbariérová.

„V rámci projektu sa rozšíria nástupištia na minimálne 3,9 metra, čo je viac ako dvojnásobok aktuálneho stavu, a umožní to osadenie veľkokapacitných prístreškov. Nástupištia budú zvýšené na 25 cm, čím sa zabezpečí bezbariérový prístup do nízkopodlažných vozidiel,“ doplnila hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová s tým, že ostrovček pre peších, ktorí smerujú na Šancovú ulicu, sa zväčší takmer dvojnásobne a obnoví sa pravé odbočenie zo Šancovej na Račiansku ulicu.

Plánuje sa aj revitalizácia okolia

Zmeny na Račianskom mýte by mali byť realizované v druhej polovici tohto roka. V pláne je aj revitalizácia okolia a vytvorenie cyklotrasy.

Račianske mýto obsluhuje 16 liniek DPB a osem regionálnych liniek, čo predstavuje takmer 2 300 spojov denne, v špičke takmer 200 spojov za hodinu.

„Denne sa cez Račianske mýto prepraví 15-tisíc cestujúcich v električkách, spolu 35-tisíc v linkách DPB. Zameriame sa na nástupištia električiek, kde za posledných 10 rokov evidujeme niekoľko desiatok nehôd s následkami zranení a úrazov,“ vysvetlila hovorkyňa DPB.

„Aktuálny stav je pre nás neakceptovateľný. Dali sme si vypracovať štúdiu, ktorá jasne preukázala, že tento problém je riešiteľný a to bez zásahov do zelene a verejného priestoru,“ doplnil predseda predstavenstva DPB Martin Rybanský.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubica MelcerováMartin Rybanský
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava