Železnice SR (ŽSR) pracujú na projektoch, ktoré reflektujú na požiadavky ombudsmanky o bezbariérovosti. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová.
ŽSR tak reagovali na správu verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej, ktorá uskutočnila prieskum prístupu železničnej dopravy pre telesne postihnutých ľudí.
Cestu musia vopred nahlásiť
Z prieskumu vyplynulo, že 51,05 percenta železničných staníc a zastávok nemá bezbariérový prístup a ďalších 4,07 percenta staníc a zastávok je bezbariérových iba čiastočne.
Podľa zverejnenej správy sa telesne postihnutí ľudia stretávajú s problémami často už aj pri kúpe cestovného lístka.
Nemecké železnice v dôsledku štrajku rušňovodičov rušia vlakové spojenia, vypadli už aj tri štvrtiny spojov
Osoba so zníženou pohyblivosťou alebo na invalidnom vozíku musí nahlásiť svoju cestu vopred, aby pre ňu bola zabezpečená možnosť nástupná plošina alebo asistencia pri nástupe.
Podľa skúseností niektorých zdravotne znevýhodnených ľudí však aj napriek nahláseniu vopred nebola pomoc pri nástupe do vlaku zabezpečená.
Zbierajú údaje o bezbariérovosti
„V rámci modernizácie železničných tratí postupne rekonštruujeme všetky nástupištia v železničných staniciach a na zastávkach. Budujeme nové prístupy, ktoré musia spĺňať podmienky prístupu k službám železničnej infraštruktúry aj pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie,“ povedala pre agentúru SITA Achbergerová.
ŽSR aktuálne pracujú na projekte „Spracovanie databázy prístupnosti železničných staníc ŽSR“, v rámci ktorého zbierajú údaje a vytvárajú databázy o bezbariérovosti staníc a zastávok.
Zmena ceny cestovného vo vlakoch je na stole, podľa Doležala je to legitímne so zvýšením výnosov
Projekt má byť ukončený do konca aktuálneho roku a informácie budú sprístupnené cestujúcim cez celoeurópsku databázu.
Cieľom projektu je zároveň aj pasportizácia majetku ŽSR súvisiaceho so zabezpečením prístupnosti železničného systému osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie.