Železnice dajú milióny na stravu a vzdelávanie zamestnancov. Uspeje opäť firma domáceho veľkopodnikateľa?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
železnice, vlak, rušňovodič
Foto: archívne, SITA/Milo Fabian

Národný vlakový osobný dopravca plánuje vynaložiť na stravu a občerstvenie svojich zamestnancov milióny eur. Na poskytovanie stravovania v súčasnosti využíva služby firmy jedného z domácich veľkopodnikateľov a teraz v tendri hľadá nového dodávateľa.

Železničiari nešetria ani na odbornom vzdelávaní vlastných pracovníkov v rôznych profesiách. Túto zákazku však už zadali bez klasickej súťaže priamym zadaním partnerskému podniku, ktorý tieto aktivity pre nich zabezpečuje dlhodobo.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) za poskytovanie stravovania formou elektronických poukážok na základe elektronických kariet a za poskytovanie pitného režimu vo vybraných mesiacoch v podobe listinných stravovacích a darčekových poukážok predpokladá zaplatiť takmer 13,5 milióna eur bez DPH.

„Táto zákazka je určená pre každého zamestnanca Železničnej spoločnosti Slovensko. Plán na budúci rok je 5 880 zamestnancov,“ uviedol pre portál NašaDoprava.sk riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Rozdelená zákazka

Verejná súťaž na služby poskytovaných počas štyroch rokov je rozdelená na dve časti. Stravovanie má predpokladanú cenu vyše 12 miliónov eur bez DPH, pričom očakávaný počet elektronických poukážok je 5 924 kusov za mesiac.

Druhá časť zákazky za odhadované náklady 1,35 milióna eur bez DPH je zameraná na dodanie 620-tisíc stravovacích poukážok v nominálnej hodnote 1 euro na zabezpečenie pitného režimu a 145-tisíc darčekových poukážok.

Ponuky možno predkladať do 11. januára 2021, platiť musia minimálne do 12. júla budúceho roka.

Štátny vlakový dopravca vlani poskytol zamestnancom príspevok na stravovanie v celkovom objeme 1,4 milióna eur, za desať mesiacov tohto roka 1,2 milióna eur a v budúcom roku na to plánuje vynaložiť 1,5 milióna eur.

Príspevok na občerstvenie dosiahol v minulom roku vyše 138-tisíc eur, v tomto roku predbežne takmer 116-tisíc eur a v ďalšom by to malo byť 150-tisíc eur.

Služby Kmotríkovej firmy

ZSSK využíva na stravovanie služby spoločnosti GGFS. Roky dodáva stravu a občerstvenie aj pre ŽSR. Jedným z konečných užívateľov výhod tejto firmy je známy veľkopodnikateľ Ivan Kmotrík.

Zmluva so ZSSK z apríla 2018 je uzavretá na štyri roky, teda do roku 2022. Predpokladaný počet stravných lístkov (jednotiek) je takmer 3,4 milióna.

„Prvé dva roky bola projekcia 3,50 eur za jeden stravný lístok a za roky 2020 a 2021 bude 3,60 eur za jeden stravný lístok, čo tvorí objem stravného vo výške 11,92 milióna eur, pričom príspevok zamestnávateľa bude 6,59 milióna eur,“ priblížil Kováč.

ZSSK poskytuje príspevok na občerstvenie, tzv. nápojové lístky, prostredníctvom spoločnosti DOXX – Stravné lístky. Do roku 2018 boli vo výške 0,50 eura za lístok, od začiatku roka 2019 sa spoločnosť dohodla so zástupcami zamestnancov na sume euro za lístok.

Odborné vzdelávanie bez súťaže

ZSSK zároveň vynaloží na odborné vzdelávanie a overovanie odbornej spôsobilosti vybraných zamestnancov zhruba 1,5 milióna eur bez DPH. Zákazku pridelila Železniciam Slovenskej republiky (ŽSR), štátnemu operátorovi železničnej infraštruktúry.

Ako priblížil Kováč, vzdelávanie je určené pre rušňovodičov, vlakvedúcich, vozmajstrov, vedúcich posunu, posunovačov, výhybkárov, točniarov, pochôdzkárov a majstrov koľajiska. Dokopy ide o približne tritisíc zamestnancov spoločnosti.

ŽSR dostala zákazku cez rokovacie konanie, čiže bez tradičnej súťaže. Spoločnosť má podľa ZSSK cez svoj Ústredný inštitút vzdelávania a psychológie na odborné vzdelávanie monopol, žiadni ďalší dodávatelia v súčasnosti neexistujú.

Rámcová dohoda je uzavretá na tri roky, alebo do vyčerpania zmluvného finančného limitu. Z takmer 1,5 milióna eur bez DPH má ísť na pravidelné školenia skoro 342-tisíc eur, na skúšky 469-tisíc eur a na kurzy a prípravu na skúšky 675-tisíc eur.

Náklady na odborné vzdelávanie zamestnancov ZSSK dosiahli v minulom roku takmer 713-tisíc eur, v tomto roku za jedenásť mesiacov 604-tisíc eur a podobne to má byť aj v budúcom roku.

„ZSSK má na niektoré druhy odborného vzdelávania iných zmluvných dodávateľov, napríklad, na školenia zváračov, defektoskopistov, lešenárov, prvú pomoc, obsluhu motorových vozíkov,“ dodal Kováč.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan KmotríkTomáš Kováč
Firmy a inštitúcie Doxx-Stravné lístkyŽSR Železnice Slovenskej republikyZSSK Železničná spoločnosť Slovensko