Železnice zrealizovali rekonštrukciu za milióny eur, prispelo to k zníženiu meškania vlakov

železnice slovenskej republiky

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) počas jesene za 57 miliónov eur zrekonštruovali či opravili viacero úsekov a ďalšími úpravami zlepšili situáciu na železniciach, čo prispeje k zníženiu meškania vlakov. Z dôvodu nedostatočných financií na prevádzkovanie železničnej infraštruktúry v minulých rokoch ŽSR predĺžili cykly údržby a vo viacerých úkonoch realizovali len okamžitú údržbu a opravy.

Omeškanie vlakov a nespokojní cestujúci

Ako v utorok informovalo ministerstvo dopravy a výstavby, tento stav spôsobil zavádzanie prechodných obmedzení traťových rýchlostí, následkom je meškanie vlakov osobnej dopravy a nespokojnosť cestujúcich.

ŽSR mohli začať rozsiahle opravy po uvoľnení uvedeného objemu prostriedkov z ministerstva financií. Z týchto peňazí odstránili 54 prechodných obmedzení traťovej rýchlosti na hlavných koľajach v dĺžke vyše 67 kilometrov, čo podľa rezortu dopravy priaznivo pôsobí na zníženie meškania vlakov osobnej dopravy nielen na Slovensku, ale aj pri medzinárodných vlakoch.

„Za 57 miliónov eur vyčlenených na prevádzkovanie železničnej infraštruktúry z ministerstva financií sa do konca roka 2021 odstránia najmä riziká vo vzťahu k bezpečnosti a spoľahlivosti prevádzky a posilní sa plynulosť železničnej dopravy,“ uviedol štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť s tým, že tým sa zvýši nielen bezpečnosť, ale aj komfort pre cestujúcu verejnosť.

„Zároveň sa čiastočne odstránia okamžité opravy, ktoré sa často riešili v časovej tiesni s minimálnymi nákladmi, ktoré časom prechádzali na potrebu realizácie investícií a opráv veľkého rozsahu,“ dodal.

Opravili sa aj osvetlenia a výťahy

Uvoľnené finančné prostriedky z rozpočtu verejnej správy podľa ministerstva dopravy predstavujú veľkú pomoc pre zabezpečenie údržby a bezpečnosti na železničnej infraštruktúre.

Peniaze išli aj na opravu výťahov a eskalátorov na železničných staniciach, osvetlenia staníc a zabezpečenie bezbariérového prístupu a bezpečnosti pre cestujúcich. Tiež bolo potrebné vyčleniť prostriedky na opravy striech a kotolní a určených technických zariadení.

Okrem opráv infraštruktúry poskytnuté finančné prostriedky poslúžia na zabezpečenie doplnenia stálych záloh vo výške 1,5 milióna eur a nákupu materiálu za 2,5 miliónov eur, ako koľajnice, výhybkové súčiastky, výhybky, trolejový drôt, podvaly, ktoré sa môžu využiť v budúcom roku pri opravách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Kmeť
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMF Ministerstvo financií SRŽSR Železnice Slovenskej republiky