Železničná spoločnosť Slovensko dostane dotáciu za takmer 90 miliónov eur, ani to však stačiť nebude

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlak Železničnej spoločnosti Slovensko.
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) získa od štátu ďalšiu dotáciu v objeme takmer 90 mil. eur na zabezpečenie prevádzky osobnej vlakovej dopravy v tomto roku. Nebude to však stačiť na jej financovanie do konca tohto roka.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) ako objednávateľ dopravných služieb vo verejnom záujme má národnému železničnému dopravcovi po uvedenom zvýšení príspevku v aktuálnom roku poskytnúť zálohovú úhradu, vrátane splátok istín, v celkovej výške zatiaľ viac ako 383 mil. eur.

Ministerstvá budú ešte rokovať

Umožňuje to tretí dodatok k čiastkovej zmluve medzi ministerstvom a ZSSK, po zverejnení v centrálnom registri zmlúv nadobudol účinnosť 31. augusta.

Zabezpečenie osobnej vlakovej dopravy na objednávku štátu napriek poslednému zvýšeniu dotácie zahŕňa len obdobie do 5. novembra, o financovaní výkonov po tomto termíne do konca roka budú rezort dopravy a národný dopravca ešte rokovať.

Pôvodná schválená suma dotácie pre štátneho dopravcu na rok 2021 v objeme skoro 240 mil. eur pokrývala potreby len do 30. júna, následne sa dodatkami priebežne zvýšila celkovo o 143 mil. eur, teda zhruba o 60 %.

Predošlé zvýšenie dotácie takmer o 53 mil. eur na necelých 293 mil. eur stačilo len do 31. augusta. Ak by štát ročnú zálohovú úhradu ďalej nezvýšil, ZSSK sa zaväzovala realizovať objednané výkony len do konca uplynulého mesiaca.

Financovanie je podmienené

Ministerstvo dopravy uzatvorilo s ministerstvom financií ešte 11. augusta memorandum o spolupráci, podľa ktorého je financovanie úhrady nevyhnutnej na realizáciu dopravných služieb vo verejnom záujme na rok 2021 podmienené splnením určitých opatrení.

Netýka sa to najnovšieho navýšenia dotácie pre ZSSK zhruba o 90 mil. eur, z toho 26 mil. eur na prevádzku a skoro 64 mil. eur ako doplatok za nedostatočnú úhradu zo strany štátu na rok 2019.

Za sezónne letné vlaky, ktoré dopravca zabezpečuje tiež na objednávku od 3. júla do 19. septembra 2021, má štát zaplatiť 428 tis. eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMF Ministerstvo financií SRZSSK Železničná spoločnosť Slovensko