Železničná trať Nové Zámky - Palárikovo prejde rekonštrukciou, stáť bude viac ako 30 miliónov eur

stavba železnice, železnica
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zrekonštruujú traťový úsek Nové Zámky - Palárikovo. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zrekonštruujú traťový úsek Nové Zámky – Palárikovo za 31,4 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Zákazku zadali za uvedenú cenu Združeniu TD Nové Zámky na čele so stavebnou spoločnosťou TSS Grade, a. s., jej partnerom je Doprastav, a. s.

Spoločnosti so sídlom v Bratislave sa zaviazali uskutočniť práce do desiatich mesiacov od odovzdania prvého staveniska.

Železničiari už s nimi uzavreli zmluvu, uverejnená je v centrálnom registri zmlúv. Investíciu budú financovať s využitím prostriedkov Európskej únie cez Operačný program Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020.

Komplexná rekonštrukcia

Zmluvná cena je oproti pôvodnej odhadovanej hodnote zákazky vyššia o 3,62 milióna eur, resp. o 13 percent. Stavebné práce na úseku Nové Zámky – Palárikovo (súčasť trate Bratislava – Štúrovo) sú zamerané na komplexnú rekonštrukciu traťových koľají č. 1 a 2, nástupíšť na zastávke Ľudovítov a súvisiacej infraštruktúry.

Cieľom stavby je zlepšenie bezpečnosti a plynulosti železničnej dopravy, zníženie nákladov na údržbu železničného zvršku a spodku, dosiahnutie vyššieho kvalitatívneho štandardu osobnej dopravy,“ informovali ŽSR.

Traťová rýchlosť na úseku sa po obnove zvýši na 140 kilometrov za hodinu, jestvujúce priecestné zabezpečovacie zariadenie nahradia novým, reléovým, s elektronickými prvkami a celými závorami.

Ponuky uchádzačov

ŽSR vyhlásili verejnú súťaž na rekonštrukciu traťového úseku Nové Zámky – Palárikovo v júli 2021, celková odhadovaná hodnota prác bola 27,8 milióna eur bez DPH.

Podľa údajov k tendru vo Vestníku verejného obstarávania ponuky predložilo šesť uchádzačov, s najnižšou uspelo združenie v zložení TSS Grade a Doprastav.

Ďalšie ponuky boli v rozsahu jedného milióna – od 31,5 milióna eur (Tempra, s.r.o., Banská Bystrica) do 32,5 milióna eur bez dane (Strabag, s.r.o., Bratislava).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DoprastavTSS GRADEŽSR Železnice Slovenskej republiky