Zemplín sa možno dočká vysnívanej diaľnice, začína sa pracovať na štúdii realizovateľnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Zemplín je o krok bližšie k diaľnici. Začína sa príprava štúdie realizovateľnosti. Vo štvrtok sa na pôde mestského úradu primátor mesta Michalovce Viliam Zahorčák stretol so štátnym tajomníkom Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky Jaroslavom Kmeťom, generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti Vladimírom Jackom a Jánom Kerekešom, členom Občianskeho združenia Diaľnica na Zemplín.

Témou ich stretnutia bola dopravná infraštruktúra na východnom Slovensku a v okrese Michalovce. Informovala o tom Adela Kalaninová z Mestského úradu Michalovce. Vladimír Jacko prítomných informoval, že sa diaľničiarom podarilo vysúťažiť spoločnosť, ktorá bude pripravovať štúdiu realizovateľnosti výstavby diaľnice Bidovce – Vyšné Nemecké.

Diaľnica prispeje k rozvoju Zemplína

Zmluva so zhotoviteľom bola podpísaná v ostatných dňoch, to znamená, že na štúdii sa už môže pracovať. Štúdia realizovateľnosti bude multimodálna a má posúdiť najefektívnejší spôsob dopravy na východ od Košíc. Časový rámec na zrealizovanie tejto štúdie je 12 mesiacov. Je financovaná z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra a bude stáť 700-tisíc eur.

„Pre mňa a zaiste aj pre naše mesto je cťou, že sme mali možnosť vypočuť si túto príjemnú správu. Je tu veľká šanca, že okrem tohto nepochybne dôležitého kroku budú nasledovať aj ďalšie, ktoré prispejú k tomu, že nakoniec bude diaľnica skutočnosťou a prispeje sa ňou k rozvoju Zemplína. Pri tejto príležitosti chcem poďakovať všetkým, ktorí sa o to zaslúžili. Určite je za tým celý rad náročných rokovaní. Chcem veriť, že záver, ktorý všetci očakávame, sa naplní,“ uviedol Zahorčák.

Elektrifikácia železnice

Okrem cestnej infraštruktúry sa na už spomínanom stretnutí prítomní rozprávali aj o železničnej infraštruktúre.

Nakoľko médiami prebehli informácie o spochybnení elektrifikácie úseku Bánovce nad Ondavou – Humenné, a s tým súvisiaceho aj nástupištia v Michalovciach, primátor mesta sa informoval, aká je v tomto smere skutočná situácia, nakoľko to je veľmi dôležité z hľadiska bezpečnosti na michalovskej železničnej stanici.

Taktiež je dôležité aj to, aby veci v súvislosti so zastávkami Bánovce nad Ondavou alebo Strážske išli v režime, ktorý bol pôvodne dohodnutý.

Štátny tajomník Viliama Zahorčáka ubezpečil, že všetko by malo ísť v pôvodnom režime a Železnice Slovenskej republiky vyhlásia tender už koncom tohto mesiaca.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav KmeťViliam ZahorčákVladimír Jacko
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná diaľničná spoločnosť (NDS)ŽSR Železnice Slovenskej republiky