Žilina bude mať nový parkovací systém, prinesie aj nový spôsob úhrady

Značka, parkovisko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

V Žiline finišujú prípravy na nový parkovací systém, ktorý bude v centre Žiliny platiť od 7. júna. Samospráva sa od tohto dátumu stane výlučným prevádzkovateľom regulácie parkovania, kým doteraz ním bola Žilinská parkovacia spoločnosť. Informovala o tom hovorkyňa mesta Zuzana Holienčíková.

Nákup a správa parkovacích kariet

Všetky potrebné informácie, ktoré súvisia s parkovaním, samospráva spracovala a sprístupnila pre obyvateľov na webovej stránke parkovanie.zilina.sk.

„Od utorka 6. júna bude na stránke k dispozícii aj e-shop na nákup a správu parkovacích kariet. Slúžiť bude na vytvorenie konta občana, cez ktoré si bude možné z pohodlia domova manažovať parkovacie karty,“ uviedla Holienčíková.

„Občania, ktorí majú vydané parkovacie karty od Žilinskej parkovacej spoločnosti s dobou platnosti po 7. júni si nebudú musieť vybavovať nové karty okamžite. Stále budeme akceptovať parkovacie karty vydané pôvodným prevádzkovateľom s tým, že pred dobou ukončenia platnosti bude potrebné požiadať o vydanie novej karty,“ upozornil primátor Peter Fiabáne.

SMS parking i mobilné aplikácie

Zmena parkovacieho systému prinesie aj nový spôsob úhrady za parkovanie, k parkovacím automatom pribudne SMS parking i mobilné aplikácie.

„Budeme mať viacero poskytovateľov, ktorí sa prihlásili do verejného návrhu, čiže vodiči si vyberú aplikáciu, ktorú preferujú. Po novom nebudú musieť hľadať automat, iba jednoducho zaplatia. Zoznam prevádzkovateľov bude postupne zverejňovaný,, pričom každý z prevádzkovateľov bude mať zverejnený svoj QR kód, prostredníctvom ktorého si vodič konkrétnu aplikáciu stiahne,“ doplnil Radoslav Vozárik z Mestského úradu v Žiline.

Samospráva prevzala od pôvodného prevádzkovateľa všetky parkovacie automaty, ktoré však v jesenných mesiacoch chce nahradiť modernými parkomatmi s elektronickou evidenciou evidenčných čísel, pri ktorých nebude potrebné ukladanie parkovacích lístkov za čelné sklo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter FiabáneZuzana Holienčíková