ŽOS Trnava bude robiť revízie ležadlových vozňov, budú určené pre dopravu v západnej Európe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lezadlovy lozkovy vozen
Foto: ilustračné, Getty images

Spoločnosť ŽOS Trnava, a. s., vykoná revízie desiatok železničných ležadlových vozňov pre nemeckú spoločnosť RDC Asset GmbH. Po úspešnom ukončení rokovaní a prvých revíziách vozňov trnavská firma utvorila v júli kontrakt, v rámci ktorého bude zabezpečovať revízie v garantovanom rozsahu desať týchto vozňov ročne. Spoločnosť o tom informovala v piatok v tlačovej správe.

Ležadlové vozne typu Bvcmz sú podľa riaditeľa divízie osobných vozňov ŽOS Trnava Petra Tótha určené najmä pre osobnú dopravu v západnej Európe.

V nemecky hovoriacich krajinách sa firme darí

Projekt je v súlade s dlhodobou stratégiou ŽOS Trnava v segmente revízií osobných vozňov a rozšírenia jej pôsobenia na trhu pre ďalších zahraničných privátnych zákazníkov. V súčasnosti je na obchodnom oddelení ŽOS Trnava v rôznom štádiu rokovaní viacero ďalších projektov v oblasti revízií a modernizácií osobných vozňov pre tuzemských, ako aj zahraničných zákazníkov,“ priblížil Tóth.

ŽOS Trnava sa v nemecky hovoriacich krajinách darí. Na základe dlhoročnej spolupráce so spoločnosťou Waggonbau Niesky, týkajúcej sa dodávok hlavných konštrukčných skupín autovozňov, podpísala v marci 2021 zmluvu, v rámci ktorej sa v Trnave vyrobia horné plošiny a kostry spodkov pre desiatky kusov 4-osových nákladných vozňov Laaers určených na prepravu automobilov. Tieto autovozne budú jazdiť vo farbách Deutsche Bahn. Trnavská ŽOS-ka podobne získala v apríli 2021 od rakúskeho železničného dopravcu ÖBB kontrakt na výrobu 90 nových nákladných samovýsypných 4-nápravových vozňov radu Faccns za takmer 14 miliónov eur.

Viac ako 1 300 zamestancov

ŽOS Trnava, a.s., je najväčšou dielňou na opravy železničných vozňov v strednej Európe. Spoločnosť vyrába nové nákladné železničné vozne, vykonáva revízie nákladných a osobných železničných vozňov, ich prestavby a modernizácie, opravy podvozkov, brzdových komponentov, ťahadlového a narážacieho ústrojenstva, výrobu a opravy dvojkolesí.

V súčasnosti v spoločnosti pracuje viac ako 1 300 zamestnancov. ŽOS Trnava s obratom viac ako 70 mil. eur smerovala v roku 2020 do zahraničia, resp. pre domácich privátnych zákazníkov 75 % svojich výkonov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Tóth
Firmy a inštitúcie ŽOS Trnava