Zrekonštruovanú Slaneckú cestu v Košiciach odovzdali do užívania verejnosti, spustenie dopravy ovplyvnilo aj linky MHD (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slanecká cesta, Košice
Slaneckú cestu v Košiciach odovzdali do užívania verejnosti. Košice, 16. jún 2024. Foto: SITA/Katarína Lörincová.
  • aktualizované 17. júna, 11:04

Zrekonštruovanú a rozšírenú Slaneckú cestu odovzdali do užívania verejnosti. Ako na tlačovom brífingu uviedol primátor Košíc Jaroslav Polaček, v sobotu 15. júna nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie o predčasnom užívaní.

Táto myšlienka sa rodila 30 rokov. Keď som sa stal primátorom, stál som pred vážnym rozhodnutím, či ideme, alebo nejdeme do tohto projektu,“ vyjadril sa.

Problémy počas rekonštrukcie

Primátor akcentoval, že ak by sa cesta nezrekonštruovala, čoskoro by sa stala neprejazdnou. Prínos Slaneckej cesty vníma nielen z hľadiska zlepšenia premávky a bezpečnosti, ale aj z hľadiska firiem v jej blízkosti. Dodal, že vysporiadať museli vyše dvoch stoviek parciel, následne projektovať a dohodnúť rôzne podmienky, až napokon na jar v roku 2022 odovzdali cestu stavebnej firme.

Zdôraznil, že počas rekonštrukcie narazili na viaceré problémy, či už to bola pandémia, alebo energetická kríza. Rovnako poznamenal, že ich čakalo množstvo zmenových konaní, celkovo ich bolo temer sto. Polaček tiež poznamenal, že dosiaľ samospráva nikdy nerealizovala také veľké dielo, dodal, že práce boli vykonávané za plnej premávky. Avizoval tiež budúcu modernizáciu električkových tratí.

Modernizácia električkových tratí

Na margo modernizácie riaditeľ Magistrátu mesta Košice (MMK) Marcel Čop doplnil, že na rekonštrukciu električkových tratí je vypísané verejné obstarávanie. Ide o úsek medzi mostom VSS a obratiskom Važecká, zároveň sa usilujú získať stavebné povolenie na úseky na Alejovej, a tiež Južná trieda a Barca. Primátor sa vyjadril, že na jeseň by chceli odovzdávať stavenisko, no zdôraznil, že pred nimi je množstvo úkonov.

Ako uviedol Miroslav Stehlík z MMK, cesta je spustená v plnom profile. Vysvetlil, že rozdiel medzi predčasným užívaním a kolaudáciou spočíva v tom, že geometrické plány pri predčasnom užívaní nie sú zavedené v katastri. „Inak je všetko tak, ako keby bola cesta skolaudovaná. Legislatíva to umožňuje,“ dodal.

Cena diela

Motoristickej verejnosti je k dispozícii bezmála 2,3 km zrekonštruovanej cesty. Rekonštrukciou prešli aj križovatky a zastávky hromadnej dopravy. Povedľa cesty vedie aj nový cyklochodník. Pre rozširovanie Slaneckej bolo vyrúbaných viac ako 380 stromov. Nahradilo ich 774 líp, hrabov, javorov, pagaštanov či dubov, ktoré boli vysadené vo ôsmich košických lokalitách.

Cena diela, aj s cyklochodníkom a zastávkami, predstavuje 18,5 milióna eur s DPH. Pôvodná vysúťažená cena sa navyšovala tak pre práce navyše, ako aj z dôvodu indexácie v zmysle metodického pokynu rezortu dopravy. Samospráva na stavbu získala i nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu. Predpokladá sa, že z eurofondov by malo byť preplatených 14 miliónov eur, čo predstavuje 95 percent celkových deklarovaných oprávnených výdavkov do konca vlaňajška. Ostatok pôjde z rozpočtu mesta.

Uvedenie do prevádzky

Spolufinancovanie mesta vrátane dodatočných nákladov na preložky inžinierskych sietí doteraz predstavovalo 2,4 milióna eur,“ informovala samospráva. Polaček na tlačovom brífingu akcentoval, že odmietajú polemiku o zdražovaní, nič také podľa neho nebolo a ide o prostriedky za práce navyše, ktoré si miesto objednalo.

Cestu pri uvádzaní do prevádzky požehnal gréckokatolícky arcibiskup a eparchiálny biskup Košickej eparchie Cyril Vasiľ. Prítomní boli aj prednostovia Okresných úradov Košice a Košice-okolie, taktiež riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach, či zástupcovia Krajského dopravného inšpektorátu. Zúčastnili sa aj starostovia a starostky viacerých mestských častí, aj poslanci mestského zastupiteľstva.

Slanecká cesta, Košice
Slaneckú cestu v Košiciach odovzdali do užívania verejnosti. Košice, 16. jún 2024. Foto: SITA/Katarína Lörincová.

Linky mestskej hromadnej dopravy

Spustenie dopravy na Slaneckej ceste ovplyvnilo i linky MHD. Ako informoval Dopravný podnik mesta Košice (DPMK), autobusové linky budú zastavovať na viacerých novovybudovaných zastávkach. Ide o zastávky Levočská, Dneperská, Ladožská, Rovníková a Važecká, zastavovať na nich budú denné i nočné autobusové spoje.

Na autobusovej zastávke Važecká v smere do mesta budú linky MHD zastavovať na prvom stanovišti v smere jazdy. Na novovybudovanej autobusovej zastávke Važecká na vnútrosídliskovej komunikácii v smere do Krásnej budú linky MHD zastavovať na druhom stanovišti v smere jazdy,“ uvádza DPMK. Doplnil, že sa obnovilo aj zastavovanie električiek na pôvodných stanovištiach na Važeckej.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Cyril VasiľJaroslav PolačekMarcel Čop
Firmy a inštitúcie DPMK Dopravný podnik mesta KošiceMagistrát mesta Košice