Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v rámci medzinárodnej osobnej dopravy ročne prepraví približne 5 miliónov cestujúcich. Za osem mesiacov tohto roka ich počet dosiahol takmer 3,5 milióna.
Cestovanie do Rakúska a Čiech
„Najväčší záujem je o cestovanie do Rakúska a do Čiech,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie a hovorca národného vlakového dopravcu Tomáš Kováč. Podiel pasažierov využívajúcich železničnú dopravu zo Slovenska do oboch spomínaných susedných krajín od začiatku roka do konca augusta predstavoval takmer tri štvrtiny.
Cestovanie vo vlakoch by malo zdražieť, ceny lístkov sa nezvyšovali dvanásť rokov
Z toho do Rakúska cestovalo vlakmi 36 % a do Česka 35 % z celkového počtu osôb. Podľa záujmu ľudí o prepravu po koľajniciach za slovenské hranice nasledujú ďalší susedia.
Mimoriadne volebné vlaky bezplatne prepravili viac než 600 mladých ľudí študujúcich v Česku (video)
„Do Maďarska cestovalo zhruba 11 %, do Poľska 1,8 % a na Ukrajinu 1,3 % cestujúcich,“ dodal Kováč.
Linky do okolitých štátov
Podľa údajov ZSSK zo Slovenska do Rakúska a späť v osobnej doprave premáva 82 vlakov, z toho najviac na linke Bratislava-Petržalka – Viedeň – 44 a na trase Bratislava hl. st. – Marchegg – Viedeň 34 spojov. Do a z Česka jazdí 74 vlakov, najmä na linkách Budapešť – Bratislava – Praha, Žilina – Čadca – Ostrava/Praha po 20 spojov a Žilina – Púchov – Praha 14 spojov.
Vlaky medzi Petržalkou a Parndorfom obmedzila výluka, náhradná autobusová doprava chodí skôr
Slovensko a Poľsko spája 20 vlakov na trati Čadca – Skalité – Zwardoň. V letnej sezóne funguje aj osem turistických spojov na linkách Poprad-Tatry – Muszyna a Medzilaborce – Lupków. Do a z Maďarska premáva 42 vlakov – na linke Budapešť – Bratislava – Praha 18, Košice – Budapešť 14 a Bratislava-Petržalka – Hegyeshalom 10 spojov.