Zvolenu hrozí výpadok MHD, mesto môže prísť aj o ekologickú formu dopravy

SAD Zvolen, autobus

Zvolenčanom hrozí v júni výpadok mestskej hromadnej dopravy (MHD). Informuje o tom dopravca Slovenská autobusová doprava Zvolen (SAD ZV), ktorému k 31. máju končí zmluva na zabezpečovanie prepravy osôb s mestom Zvolen. Vysúťažený dopravca v medzinárodnom tendri, ktorým je SAD ZV, má pritom novú zmluvu na 10 rokov platnú až od 1. júla.

Zvolenská radnica o tomto probléme podľa dopravcu vie, napriek tomu dodnes nezačali rokovania s Mestom Zvolen. Obyvateľom aj návštevníkom mesta tak aktuálne hrozí, že ich nebude mať počas mesiaca jún v meste kto prepravovať.

Nevládzu naprávať chyby politikov

Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška, v stredu sa primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová stretla s predsedom predstavenstva SAD Zvolen. „Rokovali o zabezpečení MHD vo Zvolene v mesiaci jún a našli spoločné riešenie. Dohodu teraz musia spracovať právnici oboch strán, výsledný dokument by mal byť predložený na pondelkové rokovanie mestského zastupiteľstva,“ dodal hovorca.

„Skutočne už nevládzeme naprávať donekonečna chyby za politikov, ktorí v snahe zapáčiť sa svojmu úzkemu okruhu voličov hazardujú s istotami ostatných ľudí. Skončiť s dopravou na Deň detí je pre mňa nemysliteľné, ale jazdiť bez splnenia zákonných podmienok je nemožné,“ uviedol k aktuálnemu dianiu predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny. „Naviac ma mrzí to, že po vyše tridsiatich rokoch už nebude v dôsledku zlých rozhodnutí mesta Zvolen jazdiť v mestskej doprave žiadny ekologický autobus na plyn,“ dodal predseda predstavenstva.

Uchádzači nesúťažili s ponukou na autobusy s CNG

Podmienky do medzinárodnej súťaže mesto Zvolen nastavilo tak, že žiadny z troch uchádzačov v medzinárodnom tendri na zabezpečenie služieb MHD nesúťažil s ponukou na autobusy s pohonom CNG, teda s palivom na zemný plyn. V dôsledku takto nastavených podmienok napokon nesúťažila s autobusmi CNG ani spoločnosť SAD Zvolen, ktorá bola priekopníkom v pohone na CNG ešte za čias Československej federácie. Mestu Zvolen tak hrozí, že od 1. júla stratí túto ekologickú formu dopravy už navždy.

SAD ZV dokáže technicky a v zmysle platných zákonov vykonávať dopravu na území mesta Zvolen iba do 31. mája 2022. Svoje zmluvné povinnosti zabezpečiť mestskú hromadnú dopravu vo Zvolene od 1. júla 2022 sľubuje dopravca plniť svedomito.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adrián PolónyLenka BalkovičováMartin Svatuška