Agropotravinári podporujú návrh Zajačika o neprimeraných podmienkach, zachováva ochranu slovenských výrobcov

Potraviny
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) podporuje v piatok prezentovaný pozmeňujúci návrh poslanca NR SR Vladimíra Zajačika (OĽaNO) o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Komora ho podporuje vzhľadom na to, že zachováva aktuálne nastavenú ochranu slabšej strany v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch v obchode s potravinami na národnej úrovni, ktorou sú podľa SPPK slovenskí výrobcovia potravín. Komora to konštatovala na svojej webovej stránke.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora rovnako ocenila navrhovanú zmenu, aby sa zviditeľnilo vedľa loga privátnych značiek aj logo konkrétneho výrobcu potraviny. „Potraviny nevznikajú v obchodoch, ale u agropotravinárov, preto je úplne normálne, že spotrebiteľ bude môcť po novom vedieť, kto presne potravinu privátnej značky vyrobil, a najmä v ktorej krajine ju vyrobil. Zákazníci sa začínajú postupne pýtať na pôvod potraviny, takže takýmto spôsobom sa budú môcť aj lepšie rozhodnúť, či kúpia potravinu pod privátnou značkou vyrobenú na Slovensku alebo v zahraničí,“ uviedla SPPK v stanovisku.

Agrorezort v piatok informoval, že zákaz predaja potravín pod nákupnú cenu spotrebiteľovi by mal ostať v platnosti. Ministerstvo pôdohospodárstva totiž odobrilo poslanecký pozmeňujúci návrh Vladimíra Zajačika (OĽaNO) k novele zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý poslanec predloží na najbližšej parlamentnej schôdzi. Pozmeňujúci návrh rieši aj posilnenie systému privátnych značiek či ponechanie a spresnenie systému zníženia kúpnej ceny v prípade predajných akcií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Zajačik
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR