Agropotravinári vítajú prípravu nového zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy, vyzývajú však k odbornej diskusii

Poľnohospodárstvo
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta zámer agroministerstva pripraviť úplne novú právnu úpravu nájmu a užívania poľnohospodárskej pôdy.

Dlhodobo totiž upozorňuje, že je nutné zmeniť právne predpisy v oblasti pozemkového práva. Konštatovala to v utorok pre agentúru SITA hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Podrobný popis cieľov

Komora ale zároveň upozorňuje, aby sa k návrhu novej právnej úpravy pristúpilo komplexne a aby zmeny nadväzovali na ostatné právne predpisy pozemkového práva. Nesmie prísť podľa SPPK len k ďalšej čiastkovej, nesystematickej zmene právnej úpravy.

Predbežná informácia k príprave zákona o nájme poľnohospodárskych a lesných pozemkov, ktorú ministerstvo dalo do pripomienkového konania, obsahuje podľa SPPK pomerne podrobný popis základných cieľov novej právnej úpravy.

Avšak napriek tomu, že pod gesciou ministerstva prišlo ešte v priebehu minulého roka k zriadeniu pracovnej skupiny na prípravu novely o nájme poľnohospodárskych pozemkov k vypracovaniu návrhu úplne novej právnej úpravy a jej základných cieľov prišlo bez toho, že by sa k takejto podstatnej skutočnosti pracovná skupina stretla.

V pracovnej skupine má členov

„Stalo sa tak dokonca bez toho, že by o tom boli jej členovia aspoň informovaní. SPPK má v tejto pracovnej skupine svojich dvoch členov,“ ozrejmila Holéciová.

SPPK preto opakovane poukazuje na to, aby sa návrhy zmien právnej úpravy pripravovali na základe odbornej diskusie a nie naopak, bez účasti odbornej verejnosti. Komora je na takúto odbornú diskusiu pripravená.

Rovnako žiada poslancov NR SR, aby sa táto téma zastrešila jednou veľkou komplexnou novelou, do prípravy ktorej sa bude môcť zapojiť aj odborná verejnosť, a to prostredníctvom medzirezortného pripomienkového konania.

Nová úprava nájmu

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pracuje na novom zákone o nájme poľnohospodárskych a lesných pozemkov.

Jeho cieľom je vypracovanie úplne novej úpravy nájmu poľnohospodárskej pôdy (árenda), ktorá nahradí doterajší zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov, ako aj úpravu nájmu poľnohospodárskej pôdy podľa občianskeho zákonníka.

Vyplýva to z predbežnej informácie k príprave zákona o nájme poľnohospodárskych a lesných pozemkov, ktorú ministerstvo dalo do pripomienkového konania. Samotný návrh zákona by mal agrorezort predložiť do pripomienkového konania v októbri tohto roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora