Agropotravinárov v boji za lepšie podmienky počuť, lesníci a drevári podľa Jozefa Marka mlčia

Les, príroda
Foto: SITA/Michal Burza

Slovenských poľnohospodárov a potravinárov v boji za lepšie podmienky pre svoj sektor počuť, lesníci a drevári mlčia. Na svojom webe Lesmedium.sk to konštatoval dlhoročný lesnícky novinár, aktuálne tiež redaktor časopisu LES & Letokruhy, Jozef Marko.

Slovenská lesnícka komora, Zväz spracovateľov dreva SR a Zväz celulózo-papierenského priemyslu SR nebijú podľa Marka na poplach tak, ako Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

SPPK sa obrátilo na premiéra

Poľnohospodári a potravinári, združení v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore, najväčšej agropotravinárskej samospráve na Slovensku, sú znepokojení z vývoja situácie v agropotravinárskom sektore. Listom sa preto koncom septembra obrátili na premiéra Igora Matoviča, aby nepriaznivý stav urýchlene riešil a žiadali ho o osobné stretnutie a diskusiu, ako s ďalším vývojom domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva.

SPPK svoje kroky zdôvodnila aj tým, že vzhľadom na mimoriadnu situáciu už nevidí inú možnosť, ako slušným a kultivovaným spôsobom upozorniť na pretrvávajúcu krízu v rezorte než rokovaním priamo s premiérom krajiny.

Od nového vedenia ministerstva sme mali veľké očakávania. Dúfali sme, že začne vyberať z rakvy tú pomyselnú mŕtvolu slovenského agropotravinárstva. Opak je však pravdou. Kroky súčasného vedenia ministerstva podľa nás úplne nezmyselne zatĺkajú do rakvy ďalšie klince,“ ostro kritizuje vedenie ministerstva pôdohospodárstva predseda SPPK Emil Macho.

Lesníci majú tiež problémy

Zo stretnutí s odbornými lesnými hospodármi, lesníkmi a vlastníkmi lesov takisto cítiť podľa lesníckeho novinára Jozefa Marka nenaplnenie veľkých očakávaní od ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského a jeho tímu. Mičovský rieši podľa lesníkov iba marketingovo vďačné prírode blízke obhospodarovanie lesov a zákon o poľovníctve.

„Postupujúci rozpad horských smrečín akoby na Slovensku pre politikov a štátnych úradníkov ani neexistoval. Nehovoriac už o ďalších vážnych problémoch nášho lesného hospodárstva – postavenie odborného lesného hospodára, ktoré nezodpovedá kľúčovému významu tejto pozície, poddimenzovaná štátna správa lesného hospodárstva, nadradenie ochrany prírody nad odborné obhospodarovanie lesov, zákon o verejnom obstarávaní, ktorý nevyhovuje potrebám lesníckej prevádzky vo vzťahu k včasnému spracovaniu kalamít a taxácia, ktorá za súčasných podmienok nemôže stíhať dostatočne kvalitne pripravovať programy starostlivosti o les. Takto vníma prioritné problémy lesnícka prax,“  tvrdí Marko.

Drevárov trápi stav smrečín

Spracovatelia dreva takisto registrujú podľa lesníckeho novinára nepriaznivý vývoj, spôsobený zdravotným stavom smrečín v dôsledku vetrových a podkôrnikových kalamít, sucha a ďalších škodlivých činiteľov, ďalej ochranárskym presadzovaním bezzásahového režimu s cieľom dosiahnuť ho až na 10 % výmery lesných porastov na Slovensku a o dopadoch takzvaného moderného lesníctva na drevospracujúci priemysel ani nehovoriac.

Napriek tomu Slovenská lesnícka komora, Zväz spracovateľov dreva SR a Zväz celulózo-papierenského priemyslu SR nebijú na poplach tak, ako Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Pravdepodobne sa spoliehajú na to, že sa s týmto manažérskym vedením agrorezortu a politickým vedením krajiny dohodnú na riešení svojich problémov bez toho, aby verejne prezentovali reálne problémy, hrozby i svoje aktivity a išli tak s bubnom na zajace. Nuž, uvidíme, ktorá taktika bude úspešná a či vôbec,“ uzavrel Jozef Marko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Marko
Firmy a inštitúcie Slovenská lesnícka komoraSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraZväz celulózo-papierenského priemyslu SRZväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky