Agropotravinársky obchod EÚ má za sebou náročný, ale úspešný rok. Dosiahol hodnotu 306 miliárd eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
zelenina, ovocie

Rok 2020 bol podľa Európskej komisie (EK) pre agropotravinársky obchod EÚ mimoriadne náročným, ale úspešným rokom. Agropotravinársky obchod únie dosiahol celkovú hodnotu 306 miliárd eur. Z toho 184 miliárd eur predstavoval vývoz a 122 miliárd eur dovoz.

Obe hodnoty predstavujú v porovnaní s rokom 2019 mierny nárast o 1,4 %, respektíve 0,5 %. Vyplýva to z obchodnej správy za rok 2020, ktorú zverejnila EK.

Rozhodujúca úloha agropotravinárstva

Medzinárodný obchod vrátane toho agropotravinárskeho zohral podľa EK rozhodujúcu úlohu pri zmierňovaní ekonomického dopadu pandémie COVID-19 a ukázal sa ako ústredný nástroj pri zvyšovaní odolnosti.

„Podpora otvoreného a spravodlivého obchodu je politickou prioritou EK, ktorá je veľkým prínosom pre našich poľnohospodárov. Úspech poľnohospodárskeho obchodu je jasne spojený so spoločnou poľnohospodárskou politikou, ktorá podporuje konkurencieschopnosť a inovácie, a tiež s vynikajúcou povesťou našich výrobkov ako bezpečných, udržateľne vyrábaných, výživných a vysoko kvalitných,” ozrejmil eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski.

Exportuje sa hlavne bravčovina a pšenica

EÚ vyváža široký sortiment výrobkov zo všetkých častí hodnotového reťazca. To podľa EK dokazuje konkurencieschopnosť agropotravinárskeho odvetvia EÚ v rôznych triedach výrobkov, od komodít až po vysoko spracované výrobky potravinárskeho priemyslu.

Pokiaľ ide o kategórie výrobkov, výraznými prispievateľmi do hodnoty vývozu sú bravčové mäso a pšenica. Na druhej strane dovozu do EÚ jednoznačne dominujú základné poľnohospodárske potraviny a krmivá, ktoré predstavujú asi 75 % celkového dovozu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Janusz Wojciechowski
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia