Ako ochrániť rastliny pred mačkou? 5 praktických tipov, ktoré sú prekvapivo jednoduché

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ako ochrániť rastliny pred mačkou. Mačka ležiaca vedľa prevráteného kvetináča s roztrúsenou hlinou na podlahe.
Zvedavosť mačiek často vedie k zničeným rastlinám. Objavte jednoduché a efektívne spôsoby, ako ochrániť svoje izbové kvety a zároveň vytvoriť bezpečné prostredie pre vášho domáceho miláčika. Ilustračné foto: GettyImages
Tento článok pre vás načítala AI.

Domácnosť plná zelene a izbových rastlín je radosť pre oči, no čo ak máte mačku? Tento váš spoločník dokáže z vašich rastlín spraviť bojisko. Ak vám niekedy bolo do plaču pri pohľade na rozbitý kvetináč alebo zničené listy rastlín, nie ste sami. Mačky majú svoje dôvody, prečo útočia na vaše obľúbené izbové kvety, a preto existuje riešenie, ako tento problém vyriešiť. Ktoré rastliny sú vlastne pre mačky nebezpečné, prečo ich lákajú, a ako môžete chrániť svoje kvety aj svojho domáceho miláčika?

Nebezpečenstvo pre mačky: Ktoré rastliny sú jedovaté?

Pre mnohých majiteľov mačiek je prekvapujúce, že niektoré bežné izbové rastliny môžu byť pre ich miláčikov nebezpečné až smrteľné. Rastliny obsahujú rôzne látky, ktoré môžu ovplyvniť reakcie zvieraťa, tráviace problémy alebo vážne otravy. Ak máte mačku, treba si dať pozor na nasledujúce druhy:

  • Aloe vera: Táto rastlina, ktorú mnohí považujú za zázračnú pre zdravie pokožky, je pre mačky toxická a môže spôsobiť zvracanie a hnačku.
  • Azalka: Obsahuje jedovaté látky, ktoré môžu byť príčinou ťažkých otráv.
  • Dífenbachia: Táto obľúbená dekoratívna rastlina je extrémne toxická nielen pre vaše domáce zvieratá, ale aj pre ľudí. Vyvoláva opuch slizníc, slinenie a v niektorých prípadoch i uhynutie zvieraťa.
  • Philodendron: Pozor si treba dať i na túto izbovú rastlinu, ktorá u mačiek a psov môže spôsobiť závažnejšie príznaky otravy ako kŕče, záchvaty, bolestivé stavy a opuchy.

Medzi ďalšie nebezpečné druhy patria brečtan, cyklámen, kalanchoe, schefflera, syngonium, lopatkovec a sansevieria. Ak máte jednu z týchto rastlín doma, umiestnite ju mimo dosahu mačky alebo ju úplne odstráňte.

Na druhej strane existujú rastliny, ktoré sú úplne bezpečné. Fialky, zelenec chochlatý a echeveria patria medzi neškodné druhy, ktoré môžete pestovať bez strachu, že ublížia.

Prečo mačky ničia rastliny?

Mačky sú známe svojou zvedavosťou, a tá často smeruje k izbovým rastlinám. Existuje však viacero dôvodov, prečo tieto zvieratá okusujú, prevracajú alebo hrabú v kvetináčoch. Môže ísť o nasledujúce skutočnosti:

1. Nedostatok vitamínov

Mačky, rovnako ako ľudia, potrebujú vyváženú stravu. Ak ich potrava neobsahuje dostatok vitamínov a minerálov, môže intuitívne obhrýzať rastliny, aby nahradila nedostatok týchto potrebných látok.

2. Pomoc pri trávení

Rastliny obsahujú vlákninu, ktorá môže pomôcť mačkám so zažívacími problémami alebo odstrániť prehltnuté chlpy. Pomáhajú tiež spustiť dávivý reflex a zbaviť sa ťažkých jedál.

3. Lov a hra

Pohybujúce sa listy alebo zvláštne tvary rastlín môžu u týchto zvierat spustiť lovecký inštinkt. Rastlina sa v jej očiach stáva korisťou, ktorú je potrebné „chytiť“.

4. Stres a nuda

Mačky sú citlivé na zmeny vo svojom prostredí. Nový člen rodiny, presťahovanie sa alebo nedostatok stimulácie ich môže viesť k tomu, že svoju pozornosť zamerajú na rastliny, prostredníctvom ktorej sa budú snažiť zmierniť napätie alebo bude pre ne formou zábavy.

Ako chrániť svoje rastliny pred mačkou?

Ak ste si všimli, že vaša mačka má záujem o vaše izbové kvety, je čas zasiahnuť. Tu je niekoľko osvedčených metód, ako svoje rastliny chrániť:

1. Črepníky zaveste alebo umiestnite mimo dosah mačky

Umiestnite črepníky na vyššiu policu, závesné stojany alebo do miestností, kde mačka nemá prístup. Vyššie položené rastliny sú pre mačky menej lákavé. No pozor, treba zvážiť tiež osobnosť a temperament vášho domáceho zvieraťa, pretože niektoré mačky môže zavesený kvet vyprovokovať ešte viac k hre.

2. Použite obojstrannú pásku alebo fóliu

Mačky neznášajú pocit niečoho lepkavého na labkách. Umiestnite obojstrannú pásku na okraje kvetináčov alebo na povrch nábytku, kde máte rastliny.

3. Esenciálne oleje ako odpudzovače

Mačky nemajú rady silné vône, ako sú citrón, limetka, rozmarín, eukalyptus alebo čierne korenie. Zmiešajte niekoľko kvapiek tohto esenciálneho oleja s vodou a nastriekajte povrch pôdy alebo kvetináča.

4. Zakryte pôdu v kvetináčoch

Použite dekoratívne kamienky, sieťovinu alebo mriežky, ktoré zabránia hrabaniu v pôde.

5. Použite fyzické zábrany

Ak máte rastliny na podlahe, môžete okolo nich postaviť malé zábrany, ktoré mačku odradia.

Ako odnaučiť mačku zaujímať sa o rastliny?

Chrániť rastliny je dôležité, ale ešte lepšie je, ak mačka úplne stratí o ne záujem. Existuje niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť:

1. Pestujte špeciálne rastliny pre mačky

V obchode s potrebami pre domáce zvieratá nájdete špeciálne rastliny, ako je kocúrnik, ovos alebo jačmeň. Tieto rastliny nielenže uspokoja prirodzené potreby mačky, ale tiež odvedú jej pozornosť od izbových kvetov a dodajú zvieratám potrebnú vlákninu a živiny, ktoré potrebujú.

2. Zabezpečte dostatok stimulácie

Mačky, ktoré sa nudia, sa ľahšie dostanú k rastlinám. Hrajte sa preto s mačkou častejšie, ponúknite jej interaktívne hračky alebo vytvorte bludisko, ktoré ju zabaví.

3. Prehodnoťte jej stravu

Ak mačka žerie rastliny kvôli nedostatku živín, konzultujte jej stravu s veterinárom. Doplnenie vita

Čo robiť, ak mačka zje toxickú rastlinu?

Ak máte podozrenie, že mačka zjedla jedovatú rastlinu, rýchlo konajte. Čo najskôr zistite, o ktorú rastlinu ide a aké sú jej účinky. Potom kontaktujte veterinára a poskytnite mu čo najviac informácií. Napríklad mu popíšte, že mačka zvracia, je apatická alebo má kŕče a podobne. V prípade otravy je rýchly zásah kľúčový.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať