Rudolf Huliak, ktorého prezidentka Zuzana Čaputová odmieta vymenovať za ministra životného prostredia, v rozhovore pre agentúru SITA povedal, že nechce meniť koncepciu životného prostredia v žiadnom zmysle slova.
„Ani nechcem neplniť nejaké záväzky Slovenska voči čerpaniu zdrojov Európskej únie, či meniť nejaké projekty, nedaj Boh, rušiť ochranu prírody alebo zonáciu,“ uviedol s tým, že sa treba iba transparentne pozrieť na toky peňazí.
Skutočná ochrana prírody
Podľa Huliaka treba prehodnotiť zonáciu aj ochranu prírody z titulu toho, kde vznikol ten problém spolunažívania ochranárov, poľovníkov, lesníkov, obyvateľov vidieka.
>>> Celý rozhovor s Rudolfom Huliakom
Huliak: Rozhodne vytrvám a neustúpim! Každému musí byť jasný dôvod môjho mediálneho lynču (rozhovor)
„A skúsime zbúrať práveže tie bariéry medzi ochranou prírody, ale podotýkam skutočnou ochranou prírody. A nie týmto balastom, ktorý tu vyprodukovala mimovládna scéna, tretí sektor a isté politické kruhy, ktoré si spravili z klímy, CO₂, ochrany prírody doslovne a dopísmena politickú agendu a ideológiu,“ hovorí.
Stransparentnenie tokov peňazí
Priblížil, že nemieni rušiť ani štátnu ochranu prírody či jednotlivé odbory a nechce ani zasahovať do idúcich projektov.
Cez medveďa hnedého sa na Slovensku tunelujú milióny eur, tvrdí Huliak
„Jedinú vec na čo sa pozriem, aby toky peňazí boli transparentné a končili v jednotlivých regiónoch a tam, kde skutočne patria,“ povedal. Nie je podľa neho možné, aby z niekoľkomiliónového projektu, až 75 percent skončilo na mzdách a mizivé percento v reálnej ochrane prírody.
„Politické kruhy tu boli doslovne a dopísmena financované práve z rozkrádania envira a budete vidieť, že keď dôjde k tomu, že preveríme tieto záležitosti ohľadom týchto zdrojov v rámci verejných financií a v rámci eurozdrojov plynúcich cez rezort životného prostredia, tak sa tu zatočí hlavám pár ľuďom,“ myslí si Huliak.
Keďže Slovensko musí ozdraviť svoje verejné financie, Huliak by sa pozrel aj na veľmi dobre platených dohodárov, ktorých na ministerstve zamestnal Ján Budaj. „Čo mám informácie zvnútra ministerstva životného prostredia, má ich byť rádovo na stovky oproti kmeňovým zamestnancom,“ povedal.
Stav vo vodohospodárskom podniku
Huliak upozornil aj na katastrofálny finančný stav v Slovenskom vodohospodárskom podniku, ktorý podľa neho „skrachoval„ vďaka Budajovi. „Všetky tržby z vodohospodárskeho podniku, ktorý zastrešuje vodné elektrárne, išli do sanácie nákladov v národných parkoch,“ tvrdí Huliak.
„To je presne tá nevôľa, prečo Huliak nemôže byť ministrom podľa pani prezidentky, pretože tam ide o nekalé toky finančných prostriedkov a potom tam, kde tie peniaze skutočne mali končiť na ochranu prírody, sanujeme výnosmi z našich vodných elektrární, do ktorých práve treba peniaze v dnešnej dobe dávať, pretože za 3,5 roka bola totálne zanedbaná ich starostlivosť aj práce na zachovanie prevádzky týchto elektrární,“ dodal.
Rekonštruovať sa bude musieť podľa Huliaka aj Vodné dielo Gabčíkovo, pretože tie peniaze, ktoré mali ísť na bežnú údržbu, tak tie Budaj vyčlenil na sanáciu nákladov Národných parkov.