Aktivisti nesúhlasia s Vlčanovým tvrdením o dobrom hospodárení v lesoch, poukázali na zvýšenú ťažbu dreva či menej druhov vtáctva

Smrek, jedľa, borovica, les, stromy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Aktivisti z Iniciatívy My sme les odmietajú tvrdenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o dobrom hospodárení v slovenských lesoch.

Ako konštatujú v tlačovej správe, príkladom opaku je napríklad žaloba Európskej únie pre intenzívnu ťažbu dreva v lesoch vedúcu k poškodzovaniu biotopov a úbytku populácie hlucháňa hôrneho. Táto žaloba je podľa iniciatívy stále aktívna a je veľmi zlou vizitkou toho, ako sa Slovensko stará o svoje lesy.

Pokles druhov vtáctva

„Ďalším indikátorom zhoršujúceho stavu slovenských lesov je pokles lesných druhov vtáctva. Od začiatku monitoringu v roku 2005 ich podľa Slovenskej ornitologickej spoločnosti ubudlo až 40 percent,“ uvádzajú aktivisti s tým, že ide o rapídny pokles a rovnako svedčí o zhoršujúcom sa, a nie zlepšujúcom sa stave slovenských lesov.

„Ministerstvo spomína stúpajúcu lesnatosť. No do rozlohy našich lesov sa rátajú aj rozľahlé holiny, kde síce prebehla výsadba, ale lesná biodiverzita utrpela veľké straty,“ konštatuje iniciatíva.

Ťažba dreva bez súhlasu Štátnej ochrany prírody

Aktivisti tiež odmietajú tvrdenie ministerstva, že v národných parkoch sa dnes uplatňujú výlučne princípy prírode blízkeho hospodárenia a ani jeden strom v slovenských lesoch sa nevyrúbe bez súhlasu Štátnej ochrany prírody.

„Vieme o mnohých prípadoch ťažby dreva v roku 2020 priamo v národných parkoch, ktoré sa vykonali napriek nesúhlasu Štátnej ochrany prírody. Týmito informáciami disponuje aj Ministerstvo životného prostredia SR? zdôraznila iniciatíva.

Dodáva, že minuloročný objem ťažby dreva v národných parkoch predstavoval takmer 600 000 metrov kubických, čo predstavuje zhruba 20 000 vyťažených kamiónov s drevom.

Podľa Vlčana sa výmera lesov zvyšuje

Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (OĽaNO) minulý týždeň uviedol, že podľa údajov z takzvanej Zelenej správy vyplýva, že výmera lesov na Slovensku sa dlhodobo zvyšuje. Kým v polovici 19. storočia bola lesnatosť SR len 28 percent, dnes je na úrovni viac ako 41 percent.

Údaje tiež podľa neho dokazujú, že ťažba v národných parkoch kontinuálne klesá. Za posledný rok podľa ministra klesla takmer na polovicu ťažieb predchádzajúcich rokov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Samuel Vlčan
    Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírodySOS Slovenská ornitologická spoločnosť/Birdlife Slovensko