Americká štúdia prekvapuje: Výrub lesov nemusí automaticky škodiť klíme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lesy, stromy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ľudstvo vedie boj s klimatickou krízou na viacerých frontoch. Niektorí sa zameriavajú na dopravu, iní na vplyv ľudskej aktivity, poľnohospodárstva či priemyslu.

Otepľovanie už nie je len vzdialená hrozba, ktorou nás „strašia“ ochranári a odborníci. Môžeme ho vnímať aj v reálnom živote.

Do tohto boja zapájame stále nové zbrane a prispôsobujeme sa tiež novým poznatkom, ktoré by nám mali pomôcť dôjsť k víťazstvu.

Pravda o lesoch

Americký odborník na životné prostredie Christopher A. Williams z Clark University sa so svojím tímom v rozsiahlom výskume zameral na to, ako prispievajú k zvládnutiu situácie stromy. Zistil, že nie všetky predpoklady o týchto zelených bojovníkoch sú pravdivé.

Upozornil na fakt, že výrub stromov nemusí jednoznačne znamenať ďalšie otepľovanie planéty. Na niektorých miestach v skutočnosti prispieva k ochladeniu.

Štúdiu, ktorú podporila aj NASA, zverejnili v žurnále Science Advances. Jej prínos vidia najmä pre politikov a manažovanie úsilia, ktoré sa obracia na lesy s cieľom zmierniť klimatickú zmenu.

Oxid uhličitý vs. albedo efekt

Je známe, že lesy uskladňujú oxid uhličitý zo vzduchu v dreve a pôde, čím spomaľujú hromadenie skleníkových plynov v atmosfére. To však nie je jediný vplyv na klímu.

Lesy často predstavujú oveľa tmavšie plochy, ktoré absorbujú viac slnečného žiarenia a udržiavajú teplo. Tento jav je známy ako albedo efekt.

„Zistili sme, že v niektorých častiach krajiny predstavujú lesy cestu k otepľovaniu planéty, keď vezmeme do úvahy kompletný vplyv uhlíka a albedo efektu,“ vysvetlil Williams.

Vedci odhalili, že približne v jednej štvrtine krajiny spôsobuje strata lesov trvalé ochladenie, pretože albedo efekt prevažuje nad zadržiavaním uhlíka.

Ako príklad uviedli, že úbytok lesov východne od rieky Mississippi a v štátoch na západnom pobreží USA zapríčiňuje otepľovanie planéty. Odlesňovanie v regiónoch Intermountain a Rocky Mountain West vedie k jej ochladzovaniu.

Správna voľba

Williams vyhlásil, že odborníci už nejaký čas vedia, že rozširovanie lesov nemôže zabrániť otepľovaniu planéty. Nie vždy to však všetci akceptujú.

Objasnil, že ak pri veľkých projektoch zameraných na výsadbu nových stromov nebudú brať do úvahy pomer medzi efektom albedo a zadržiavaním uhlíka, môžu sa takéto iniciatívy skončiť výsadbou stromov na nesprávnych miestach.

Takéto počínanie bude teda kontraproduktívne pre ochladzovanie klimatického systému. „Môžeme to zhrnúť do tvrdenia, že je potrebné zasadiť správny strom na správnom mieste,“ skonštatoval.

„Štúdie, akou je aj tá naša, môžu pomôcť identifikovať miesta, ktoré budú najvhodnejšie na dosiahnutie ochladenia planéty,“ dodal.

Využitie pôdy

Len v 48 štátoch USA sa ročne premení približne 404-tisíc hektárov lesov na pôdu pre iné využitie. Dôvodom je najmä expanzia mestských a vidieckych oblastí.

Williamsov tím použil pri výskume najmodernejšie diaľkové satelitné snímanie na dosiahnutie detailnej pozorovacej perspektívy na analýzu problému, ktorý doteraz skúmali vďaka počítačovým modelom.

Vedci presne určili miesta úbytku lesov. Zároveň identifikovali ich nové využitie, či už na mestskú, poľnohospodársku či trávnatú oblasť.

Cesta k cieľu

Následne vypočítali, koľko uhlíka sa z lesnej biomasy uvoľnilo do atmosféry a koľko slnečného žiarenia sa odrazilo späť do vesmíru. Porovnaním týchto dvoch efektov vypočítali čistý dopad odlesňovania na klimatický systém.

Výsledok je, že dopad 15 rokov odlesňovania na klímu sa rovná 17 percentám ročných emisií z fosílnych palív v USA.

Tím verí, že sa im počas nasledujúceho roka alebo dvoch podarí vygenerovať dáta, ktoré by pomohli kompetentným na celom svete zabezpečiť, aby ich úsilie vo výsadbe stromov malo čo najlepší výsledok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christopher A. Williams
Firmy a inštitúcie Clark UniversityNárodný úrad pre letectvo a vesmír (NASA)Science Advances