Banskobystrickí poslanci vyzývajú Tarabu riešiť likvidáciu gudrónových jám pri Predajnej, poukazujú na desaťročia hroziacu katastrofu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) vyzývajú ministra životného prostredia SR, aby sa bezodkladne zaoberal likvidáciou environmentálnych záťaží známych ako „Predajnianske gudróny„.

Na štvrtkovom rokovaní zastupiteľstva poslanci schválili otvorenú výzvu ministrovi, kde popisujú už desaťročia hroziacu katastrofu na Horehroní pri obci Predajná v Breznianskom okrese.

Zanedbanie environmentálnych záťaží

Je nemysliteľné, aby štát desiatky rokov takéto environmentálne záťaže, ktoré sú otvorené a prístupné v teréne, nechával tak a zanedbal,“ uviedol za predkladateľov poslanec Tomáš Sobota, podľa ktorého je na základe ponúk vypracovaných za predošlej vlády na likvidáciu tejto záťaže potrebných približne 40 mil. eur.

Gudrónové jamy obsahujú karcinogénne látky z rafinácie ropy ako látky silne znečisťujúce životné prostredie a nesú množstvo akútnych rizík. V prípade Predajnianskych gudrónov ide navyše o otvorené nádrže, ktoré sú v prípade prívalových dažďov prepĺňané.

Umelo vytvorené hrádze majú konštrukciu, ktorej zloženie nezaručuje ich trvalú pevnosť a s prebytkovou kontaminovanou vodou je mimoriadne problematické narábať.

Dôvodová správa

Poslanci upozorňujú v dôvodovej správe tiež na to, že od januára 2024 sa na skládkach nevykonáva technicko-bezpečnostný dohľad, pričom nie je úplne zrejmé, či sú jamy vodnými stavbami.

Verejné obstarávanie na likvidáciu gudrónových jám už bolo v minulosti vyhlásené viackrát, naposledy v decembri 2018, napriek tomu stále nie je jasné, kto environmentálne záťaže zlikviduje a kedy. V roku 2020 poslanci NR SR vzali na vedomie „Mimoriadnu správu verejného ochrancu práv o situácii v riešení environmentálnych záťaží na území Slovenskej republiky“, ktorú predložila verejná ochrankyňa práv, Mária Patakyová,“ popisujú predkladatelia.

Najväčšie ekologické záťaže na Slovensku

Gudrónové jamy na Horehroní patria medzi najväčšie ekologické záťaže na Slovensku, pričom najväčšia z nich sa nachádza v katastrálnom území obci Predajná. Jamy sú plné toxického kalu s nebezpečným gudrónom. Ide o vedľajší produkt resp. odpad, ktorý vzniká pri čistení a odstraňovaní nežiaducich prímesí a nečistôt z ropy.

Tri gudrónové jamy vznikli v roku 1964, sú pozostatkom spracovania ropy v podniku Petrochema Dubová. Tento nebezpečný toxický odpad je v nich uložený už celé desaťročia, pričom zodpovednosť za jeho odstránenie prešla pred niekoľkými rokmi na štát.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Patakyová
Firmy a inštitúcie Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK)Petrochema Dubová