Biomonitoring v okolí Cementárne Turňa nad Bodvou potvrdil prítomnosť dioxínov, Košický kraj požaduje okamžité opatrenia (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cementareň
Cementáreň Turňa nad Bodvou. Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Košický samosprávny kraj (KSK) má výsledky biomonitoringu z Cementárne Turňa nad Bodvou, v životnom prostredí sa potvrdila prítomnosť dioxínov. Ako uviedla košická župa, podľa odborníkov je potrebné v tejto situácii okamžite konať.

Podľa Enviroportálu životného prostredia ide o najjedovatejšie chemikálie vyprodukované človekom, poškodzujú hormonálny aj imunitný systém, škodia tiež nervovej a srdcovo-cievnej sústave. Dioxíny tiež podporujú rast nádorov.

Doručených bolo niekoľko sťažností

Na Úrad KSK bolo v posledných rokoch doručených niekoľko sťažností na cementáreň. Obyvatelia 13 obcí z okolia Turne nad Bodvou sa sťažovali na zhoršenú kvalitu ovzdušia, čierny prach v záhradách, zápach a zvýšenú chorobnosť. Vypočuli sme si tieto podnety a rozhodli sme sa konať do tej miery, do akej siahajú naše kompetencie,“ uvádza predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý). Doplnil, že kraj získal dotáciu z Environmentálneho fondu na projekt biomonitoringu územia. Išlo o sumu 85-tisíc eur.

Cieľom bolo zistiť vplyv výrobnej prevádzky na pôdny ekosystém a potravinový reťazec, ktorý ovplyvňuje kvalitu života obyvateľov a životné prostredie,“ vysvetlil Trnka.

Výskum uskutočnila spoločnosť euroliv s. r. o., preskúmala, pôdu, mach, kôru zo stromov, ale aj sedimenty či mlieko. Preskúmala tiež vajíčka z neďalekej obce Zádiel. Tie obsahovali temer päťnásobok hodnoty dioxínom podobných PCB látok. To znamená, že, v závislosti od hmotnosti osoby, môže byť pre zdravie riziková už konzumácia jedného takéhoto vajca týždenne.

Požiadavky košickej župy

Vzhľadom na výsledky štúdie, košická župa v rámci opatrení požaduje sprísniť emisné limity pre zdroje znečisťovania ovzdušia. Odporúča inštalovať špecifické koncové zariadenia na znižovanie emisií v zmysle záverov o najlepších dostupných technikách a prehodnotiť používané tuhé alternatívne palivá z pohľadu ich kvality,“ informoval Trnka.

KSK je tiež za úpravu výšky sankcií za opakované porušenia podmienok, rovnako apeluje aj na zmenu intervalu vykonávania kontrol. Medzi riešenia patrí aj výsadba stromov v okolí cementárne, a tiež sústavný monitoring emisií dioxínov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rastislav Trnka
Firmy a inštitúcie Environmentálny fondKSK Košický samosprávny kraj (VÚC)