Veľká Británia v stredu vyzvala svetový finančný priemysel, aby svoje obrovské zdroje presmeroval do ekologickejších investícií a zabezpečil tak úspech úsilia o obmedzenie globálneho otepľovania.
Minister financií Rishi Sunak v prejave na klimatickom samite OSN v Glasgowe uviedol, že britské finančné inštitúcie a verejne obchodované spoločnosti budú musieť zverejniť plány, v ktorých podrobne uvedú, ako zelené sú ich investície a podniky, aby sa zabezpečilo, že naozaj prispievajú k znižovaniu globálneho otepľovania.
Povinnosť byť lídrom
Spojené kráľovstvo, kde má sídlo londýnske City, jedno z hlavných finančných centier sveta, „má povinnosť byť lídrom“ vo financovaní týchto a ďalších snáh v boji proti globálnemu otepľovaniu, povedal Sunak.
Jadrom akčného plánu adaptácie Slovenska na zmenu klímy bude sedem špecifických oblastí
Snaha o ekologickejšie investície podľa neho predstavuje aj veľkú príležitosť. Cieľom je vytvoriť „prvé svetové finančné centrum s nulovou bilanciou (emisií)“, aby sa splnili požiadavky tých, ktorí chcú profitovať z úsilia o dosiahnutie nízkouhlíkovej ekonomiky, uviedol britský minister.
Chcú klesnúť na čistú nulu
Desiatky krajín vrátane Veľkej Británie oznámili plány na zníženie emisií skleníkových plynov, ktoré by mali v nasledujúcich desaťročiach klesnúť na „čistú nulu“, aby pomohli zmierniť dopady klimatickej zmeny spôsobenej človekom.
Čaputová: Mladí vedia, že planéte dochádza čas a politikom dochádzajú výhovorky
Ciele v oblasti znižovania emisií na množstvo, ktoré sa dá opäť absorbovať prirodzenými alebo umelými prostriedkami, si stanovili aj mestá, štáty a spoločnosti. Odborníci upozorňujú, že existujú rôzne spôsoby výpočtu „čistej nuly“ a rozhodnutie o jednej štandardnej definícii predstavuje veľkú výzvu do budúcnosti.