Slovensko nesprávne transponovalo smernicu o jednorazových plastoch. Európska komisia (EK) preto Slovensku zaslala formálnu výzvu na nápravu.
Informovalo o tom Zastúpenie EK na Slovensku. Ako priblížilo, cieľom smernice je predchádzať vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie a ľudské zdravie, a znižovať tento vplyv, ako aj podporovať prechod na obehové hospodárstvo. SR však viaceré ustanovenia netransponovala správne.
Slovenská legislatíva má viacero nedostatkov
„Podľa smernice by členské štáty mali zaviesť systémy rozšírenej zodpovednosti výrobcov s cieľom pokryť potrebné náklady na nakladanie s odpadom a na čistenie prostredia znečisteného odpadom, ako aj náklady na opatrenia na zvyšovanie informovanosti s cieľom predchádzať vzniku takého znečistenia a znížiť jeho množstvo,“ priblížila EK a vysvetlila, že v slovenských právnych predpisoch neboli správne transponované všetky aspekty týchto systémov.

Aj plasty môžu byť "bio". Objavili prelomovú technológiu výroby udržateľnejších a odolnejších bioplastov
Napríklad, že výrobcovia tabaku nie sú povinní pokryť náklady na zber odpadu, podobne ani výrobcovia nádob na potraviny, pohárov a plastových tašiek nie sú povinní pokryť náklady na prepravu a spracovanie odpadu. EK preto zaslala Slovensku formálnu výzvu.
Slovenská republika má tak dva mesiace na to, aby odpovedala a nedostatky odstránila. Komisia upozornila, že ak nedostane odpoveď, môže rozhodnúť o vydaní odôvodneného stanoviska.
Druhá výzva sa týka chránených území a biotopov
Komisia ďalej Slovensko vyzvala, aby vykonalo rozsudok Súdneho dvora EÚ o chránených územiach podľa smernice o biotopoch a smernice o vtáctve. Aj v tomto prípade EK rozhodla o zaslaní formálnej výzvy, pretože Slovensko tento rozsudok z 22. júna 2022 nevykonalo.
Ako komisia pripomenula, v tomto rozsudku Súdny dvor konštatoval, že SR porušila smernicu o biotopoch a smernicu o vtáctve prijatím právnych predpisov, ktoré nezabezpečujú primerané posúdenie vplyvov ťažby dreva v lokalitách sústavy Natura 2000. „V prvom rade Súdny dvor potvrdil, že v smernici o biotopoch sa vyžaduje, aby sa projekty a činnosti, ako napríklad kalamitná ťažba, posudzovali pred ich realizáciou v lokalitách sústavy Natura 2000. Slovensko doposiaľ nezmenilo svoje právne predpisy s cieľom zabezpečiť, aby takáto kalamitná ťažba podliehala primeranému posúdeniu,“ upozornila komisia.

Recyklácia na Slovensku rastie, obalové odpady dosiahli 72 percentnú úspešnosť
Súdny dvor navyše rozhodol, že SR neprijala opatrenia na ochranu hlucháňa hôrneho, ktorého populácia sa posledných 20 rokov znížila o viac ako polovicu pre zánik biotopov v dôsledku ťažby dreva. Slovensko tak pre vykonanie rozsudku musí prijať ďalšie opatrenia. Má tak aj v tomto prípade dva mesiace na to, aby EK odpovedalo a odstránilo nedostatky. Ak odpoveď nebude uspokojivá, môže EK rozhodnúť o postúpení veci Slovenska Súdnemu dvoru EÚ so žiadosťou o uloženie finančných sankcií.