Budaj bude diskutovať s Hamranom o envirokriminalite, ministerstvo si Deň Zeme pripomína rôznymi akciami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

O environmentálnej protiprávnej činnosti bude minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) v pondelok 25. apríla diskutovať s policajným prezidentom Štefanom Hamranom. Podujatie, na ktorom sa zúčastnia aj štátni tajomníci envirorezortu Michal Kiča a Juraj Smatana, sa uskutoční v rámci Dňa Zeme.

Deň Zeme si envirorezort pripomína rôznymi akciami a diskusiami na aktuálne environmentálne témy. O pripravovaných podujatiach informovalo Ministerstvo životného prostredia SR na sociálnej sieti.

Oboznámenie s medveďom hnedým

Tatranský národný park ponúkne zážitkové aktivity pre deti, vďaka ktorým sa naučia rozoznať zvieratá podľa zvukov a stôp. Na základných školách sa žiaci dozvedia viac o tvarovaní Tatier ľadovcami a budú vysádzať stromy či čistiť plochy od odpadu. Stredoškoláci sa budú môcť oboznámiť s medveďom hnedým.

Národný park Nízke Tatry pripravil pre prvý až štvrtý ročník základných škôl edukačné programy, hry a tvorivé dielne. Slovenský kras ponúkne pre najmenších náučno zábavné predpoludnie a náučné prednášky. Slovenský raj pripravuje program so sokoliarmi, ukážku dravcov, parohov a koží. Návštevníci si budú môcť prezrieť ukážku umelých hniezd a pod dohľadom odborníkov stavať vtáčie búdky.

Prednášky a aktivity na ochranu prírody

Národný park Muránska planina sa sústredí na čistenie. Dnes, 22. apríla, organizuje spoločné čistenie vodných tokov Muránka a Zdychavka v katastri mesta Revúca, ako aj mokraďnej lokality Bágrovisko Revúca s Mestským úradom Revúca a dobrovoľníkmi. V sobotu 23. apríla budú pracovníci národného parku čistiť rieku Muránka v obci Meliata (okres Rožňava).

Pracovníci národného parku navyše uskutočnia prednášky a aktivity zamerané na ochranu prírody a biodiverzitu národného parku Muránska planina pre žiakov základných škôl v Revúcej a Hnúšti (okres Rimavská Sobota).

Čistenie lesoparku a námestia

Národný park Malá Fatra organizuje v základnej škole Jarná v Žiline čistenie parku v blízkosti školy. V Lesoparku Chrasť v Žiline a v meste Rajec (okres Žilina) sa uskutoční čistenie lesoparku a námestia.

Predstavitelia spoločnosti Stredoslovenská energetika v Žiline pripravili diskusiu na tému Zabezpečenie ochrany vtáctva pred úhynom v súvislosti s elektrickým vedením spolu s interaktívnou aktivitou o liečivých bylinkách. V Národnom parku Pieniny sa verejnosť môže zapojiť do upratovania parku v kempe v Červenom Kláštore (okres Kežmarok) v rámci iniciatívy Čisté Slovensko.

Jarná brigáda

V Deň Zeme stretnú aj zamestnanci Slovenskej agentúry životného prostredia a Štátnej ochrany prírody SR, aby spoločne upratali okolie svojich susediacich sídel v Banskej Bystrici. V rámci jarnej brigády s názvom Pozdrav Zemi vyčistia a upravia interiér budov aj exteriér spoločného areálu na Tajovského ulici.

Do jarného upratovania sa zapojí aj Stredisko environmentálnej výchovy Dropie (SEV Dropie). V rámci každoročného čistenia územia chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Ostrovné lúky pomôžu žiaci Základnej školy G. Bethlena z Nových Zámkov a študenti Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

V rámci sviatku Dňa Zeme budú prebiehať v SEV Dropie ďalšie sprievodné aktivity ako terénny výskum spojený so zážitkovou exkurziou v CHVÚ Ostrovné lúky pre vysokoškolských študentov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Pokus o slovenský rekord

Počas celého apríla prebieha vzdelávacia kampaň Zatoč s odpadom s aprílovou výzvou na tému Domácnosť bez letákov. Žiaci všetkých škôl na Slovensku sa môžu zapojiť aj do fotografickej súťaže Envirospektrum na tému M(i)esto pre ľudí.

V rámci iniciatívy Čisté Slovensko sa v Spišskej Novej Vsi organizuje podujatie s názvom Upracme si mesto. Do jarného upratovania mesta sa zapoja materské, základné a stredné školy. V tento deň sa uskutoční aj pokus o ustanovujúci slovenský rekord v počte ľudí zapojených do upratovania.

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pripravuje pre školy workshop, rozprávanie a tvorivé dielne, ktoré upozornia, akým spôsobom môže človek negatívne vplývať na stav životného prostredia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján BudajJuraj SmatanaMichal KičaŠtefan Hamran
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom MikulášiŠOP Štátna ochrana prírodySSE Stredoslovenská energetikaUKF Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre