Budaj bude žiadať vysvetlenie pre zdĺhavé riešenie situácie na rieke Slaná, ministerstvo podalo trestné oznámenie (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ján Budaj

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) bude žiadať vysvetlenie pre zdĺhavé riešenie situácie na rieke Slaná. Envirorezort v tejto veci podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za znečistenie a poškodenie životného prostredia vo veľkom rozsahu. Minister Budaj o tom informoval na pondelkovej tlačovej konferencii.

Banálna havária trvala tri mesiace

„Moje obavy, že sa veci neriešili, vyvrcholili tým, že som koncom apríla intervenoval a interpeloval pána ministra (ministra hospodárstva Richarda Sulíka, pozn. SITA) priamo na vláde a dosiahol som, že vláda rozhodla o tom, aby ministerstvo hospodárstva vo veci konalo a rozhodlo aj o financiách na túto haváriu. Odvtedy, žiaľ, prešiel jeden celý mesiac a až posledné dni mája sa táto havária začína riešiť,“ uviedol Budaj.

Podľa ministra existuje celý rad ľudí, ktorí sú zodpovední a majú všetkým garantovať bezpečie pred zvyškami látok, ktoré sú v baniach. „Pýtam sa, akú máme istotu, že máme zabezpečenú jadrovú energetiku, keď táto banálna havária trvala tri mesiace, kým prišlo vôbec k prvému fyzickému zásahu,“ podčiarkol šéf envirorezortu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Niektoré látky prekračujú povolené hodnoty

Podľa ministra Budaja niektoré sledované hodnoty látok v rieke aj na pôde Maďarska prekračujú povolené hodnoty. Ide napríklad o nikel, mangán, železo či olovo. „V každom prípade, ak sa zastaví vytekanie z baní, prestane aj znečistenie. Je to rieka, ktorá dostala silnú dávku kovov, sírnatých zlúčenín, ktoré vyhubili v rieke život, najmä v prvých kilometroch tesne pod vývodom z bane,“ informoval minister s tým, že envirorezort eviduje danú haváriu od februára.

„Urobil som všetky možné intervencie, aby ministerstvo hospodárstva konalo, žiaľ, podľa mojich informácií až v sobotu 28. mája sa začali samotné práce v bani, kde je potrebné odkloniť prítok povrchovej vody, ktorá naplnila baňu a za ľahostajnosti zodpovedných orgánov sa táto baňa napĺňala, až kým nepretiekla a spôsobila únik znečistenej vody do rieky Slaná,“ uzavrel Budaj.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján BudajRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR