Budaj nechá prešetriť postup po uspatí medvedice, štátne lesy obvinili zásahový tím z pytliactva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
medvedica, medveď
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) požiada ministra vnútra o preskúmanie postupu, ktorý nasledoval po uspatí medveďov vo Vysokých Tatrách. Na stredajšej tlačovej konferencii to povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Po usmrtení dvoch medveďov vo Vysokých Tatrách totiž Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) podali na zásahový tím Medveď trestné oznámenie pre podozrenie z pytliactva. Takýto postup označil Budaj za „frašku“.

Aktivita polície bola prekvapením

Šéf envirorezortu považuje preverovanie jedného štátneho orgánu druhým štátnym orgánom za veľmi neobvyklé. Budaj verí, že zo strany polície išlo iba o nedorozumenie, nikto nemá záujem o zastrašovanie zásahového tímu Medveď.

Štátny tajomník MŽP SR Michal Kiča uviedol, že envirorezort prekvapilo, že orgány činné v trestnom konaní vôbec uvažujú nad tým, že mohlo dôjsť k trestnému činu pytliactva.

Štátna ochrana prírody SR podľa neho totiž má zo zákona právomoc usmrtiť zvieratá, ktoré môžu ohroziť zdravie a majetok ľudí. Podľa Kiču bolo prekvapujúce, v akej miere bola polícia pri preverovaní postupu zásahového tému Medveď aktívna.

SIŽP porušenie predpisov nevidí

„K žiadnemu porušeniu osobitných predpisov nedošlo, takže nemôžeme hovoriť ani o podozrení zo spáchania trestného činu ani podozrení zo spáchania právneho deliktu,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Ján Jenčo.

Medvedicu a jedno z jej mláďat usmrtili členovia zásahové tímu medveď v noci z nedele na pondelok neďaleko Sliezskeho domu vo Vysokých Tatrách. Dôvodom usmrtenia bola strata plachosti. Medvedica spolu so štyrmi mláďatami už od minulého roka navštevovala nezabezpečené kontajnery v meste, vlámali sa aj do miestnej cukrárne.

O usmrtení medveďov rozhodli členovia zásahového tímu Medveď po tom, ako plašenie medveďov či ich zaháňanie gumovými projektilmi prestalo byť účinné.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajJán JenčoMichal Kiča
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostrediaŠOP Štátna ochrana prírodyŠtátne lesy TANAPu