Budaj pre medvede čelil v parlamente odvolávaniu, ale za jeho koniec hlasovalo iba 52 poslancov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.
  • aktualizované 28. júna, 17:13

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie v parlamente z prítomných 136 poslancov hlasovalo 52, proti ich bolo 83, žiadny sa nezdržal a jeden nehlasoval.

Mimoriadna schôdza sa začala vo štvrtok podvečer a pokračovala aj v piatok. Iniciovali ju nezaradení poslanci z hnutia Republika a pridali sa aj poslanci strany Smer-SD.

Dôvodom na odvolanie Budaja podľa nich je nezvládnutie manažmentu medveďa hnedého, ktoré sa prejavilo na zvýšenom počte stretov aj útokov tejto šelmy na človeka. Na odvolanie ministra je potrebných prinajmenšom 76 hlasov zo 150-členného parlamentu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Útoky medveďa často sprevádzané ťažkými zdravotnými následkami pre obete, naberajú na intenzite a ich frekvencia len v prípade medializovaných prípadov už dosahuje jeden útok týždenne,“ tvrdia predkladatelia v návrhu. Podľa nich to má priamo za následok strach širokých skupín obyvateľstva, žijúcich v regiónoch s vysokou mierou pozorovaného pohybu medveďa.

Poslanci upozornili, že ľudia v horských a podhorských oblastiach, ktorí sú úzko spätí s prírodou, ako aj ľudia vykonávajúci svoje povolanie v lesnom prostredí, sa vinou nečinnosti ministerstva životného prostredia obávajú o svoju bezpečnosť. „Preto vnímame čoraz väčšmi sa šíriaci názor medzi obyvateľmi, že využívanie medveďa hnedého ako takzvanej biologickej zbrane slúži na vyľudňovanie vidieka,“ hovoria predkladatelia. Ako ďalej uviedli, vyjadrenie ministra o medveďoch ako vegetariánoch, ktorí na ľudí neútočia, „odhalilo ministrove vážne nedostatky v poznaní učiva základnej školy“.

Poslanci medzi dôvody na odvolanie zaradili „fatálne zlyhanie“ ministra pri riešení ekologickej katastrofy na rieke Slaná, do ktorej mesiace vtekali banské vody zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit, pričom výsledky rozboru vody ukázali 12-násobné prekročenie hodnôt železa. Rovnako mu vytkli, že schválenie novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ako aj vyhlasovanie území európskeho významu napriek nevôli miestneho obyvateľstva, bude mať negatívny dopad na rozvoj vidieka a zvýšenie potravinovej sebestačnosti.

Ohrozenie ľudských životov

Ako na tlačovej besede povedal europoslanec a šéf hnutia Republika Milan Uhrík, minister Budaj je podľa neho neschopný, nekompetentný a hlúpy.

Podľa poslanca Miroslava Suju minister Budaj pri riadení envirorezortu zlyhal. „Vidíme to pri prevode územia lesov z ministerstva pôdohospodárstva na ministerstvo životného prostredia,“ povedal poslanec s tým, že najväčším zlyhaním je však manažment medveďa hnedého.

Budajova nečinnosť v súvislosti s medializovanými útokmi medveďov na ľudí podľa Suju ohrozuje ľudské životy. „Nemôžme čakať, kým zahynie nejaké dieťa alebo matka,“ vyhlásil Suja.

Nelegálne vnadiská a krmoviská

Vláda na stredajšom rokovaní vyjadrila nesúhlas s návrhom na odvolanie Budaja. Na vyslovenie nedôvery ministrovi nevidí dôvod a plne ho vo funkcii podporuje. Predložený návrh vníma kabinet ako politický boj a politizáciu roky zanedbávaného problému synantropizácie medveďa hnedého odmieta.

Podľa Budaja súčasný problém s medveďmi na Poľane súvisí s nelegálnymi vnadiskami a krmoviskami, ako aj s trofejovou poľovačkou. Ako ďalej povedal vo štvrtok 16. júna, je to problém posledných desať až 15 rokov a riešiť ho mali ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva.

„V poslednej dekáde došlo k najväčším odstrelom práve na Poľane, až 53 percent z celého Slovenska, v rokoch 2015 až 2022. Taktiež sme zistili, že na Poľane, kde aj enviropolícia tvrdila, že tam nie sú vnadiská, majú len Štátne lesy SR 28 vnadísk na lesné zvieratá, kde sa samozrejme nedá oddeliť prikrmovanie medveďa od prikrmovania jeleňov alebo diviakov,“ konštatoval Budaj.

Papalášske poľovačky 

Odvolávať ministra za to, že sa medvede množia, je naozaj sexi, ale v mojom prípade nezmyselné. V parlamente to povedal Budaj na záver debaty o návrhu na jeho odvolanie z funkcie. Minister vyhlásil, že namiesto regulácie medveďov boli celé roky iba papalášske poľovačky vopred dohodnutých ľudí.

Budaj uviedol, že podľa údajov od roku 2000 jeho predchodcovia nepripravovali reguláciu medveďa, ale sa vydávali iba výnimky na jednotlivé odstrely. Za posledných dvadsať rokov sa udelilo 80 výnimiek a „papalášski lovci“ dokázali odloviť 30. A pritom medveďa nie je podľa šéfa envirorezortu také zložité loviť ako vlka.

Upozornil, že výnimky na lov medveďa si vedeli vybaviť ľudia s veľmi pochybnými vzťahmi a potom ich ponúkali významným papalášom. Budaj pracuje na zozname ľudí, o koho išlo. Majú tam byť aj politici, prokurátori a sudcovia, ktorí výnimky využívali. „Aj zabitie medveďa bolo súčasťou sprisahania proti bežnej verejnosti a bežným poľovníkom,“ zdôraznil Budaj.

Minister si položil otázku, prečo sa medvede za vlády Roberta Fica (Smer-SD) neregulovali. Podľa Budaja je to tým, že sa uprednostňovali spomínané výnimky a že 1 256 kusov spočítaných medveďov neznamená premnoženie.

O škodách, ktoré medvede spôsobujú, povedal, že vždy chodili za včelami alebo za nezabezpečenými odpadkami, čo plynie z logiky ich správania. Za ťažší problém šéf envirorezortu považuje prikrmovanie zveri v lesoch. „Treba prestať s celoslovenským prikrmovaním,“ zdôraznil Budaj s tým, že prikrmovadiel sú tisíce.

Výrok „medveď je vegetarián“

Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) je s prácou Budaja dlhodobo nespokojná a v parlamente bude hlasovať za jeho odvolanie z funkcie. Na tlačovej besede to povedal poslanec Hlasu-SD Richard Raši. Podľa neho pôsobenie ministra je smutný príbeh a ak Budaj neodíde z funkcie, môže ísť o príbeh so smutným koncom.

Výrok ministra, že medveď je vegetarián, označil Raši za nekompetentný. Myslí si, že minister necháva problém „vyhniť“, aby nemusel prijímať nepopulárne kroky. Ako uviedol Raši, stačí jeden tragický útok na rodinu s deťmi a nálada spoločnosti sa môže zmeniť.

Zdôraznil, že pri poraneniach s medveďom ide o znetvorujúce poranenia. Ministra Budaja označil za najväčšie ohrozenie pre medveďov.

Minister Budaj nechce dialóg

Vicežupan Banskobystrického samosprávneho kraja Roman Malatinec povedal, že minister Budaj nechce dialóg a ministerstvo životného prostredia riadia neziskové organizácie. Malatinec vyzval, aby sa napĺňal program starostlivosti o medveďa. Poukázal na škody na majetku, včelstvách a ovciach.

O prikrmovaní a vnadení uviedol, že to prikazuje poľovníkom veterinárFna správa pre africký mor. Malatinec hovoril o štatistikách, podľa ktorých napríklad v Estónsku v roku 2021 odlovili 87 medveďov, vo Švédsku 300 medveďov ročne. Dodal, že minister medvede strieľať nebude.

Predstavenie za hranicou absurdity

Poslanec Vladimír Zajačik (OĽaNO) považuje odvolávanie za predstavenie za hranicou absurdity. Ako uviedol v parlamentnej rozprave, je jasné, že navrhovateľom nejde o nič z toho, čo uvádzajú ako formálne dôvody, ale o napádanie vlády podľa princípu – čím horšie, tým lepšie.

Poslanec vyhlásil, že deštruktívna snaha osôb, ktoré chcú odvolať ministra, nie je náhoda. Hovoril o osobách prepojených na lobistické skupiny, ktoré často fungujú v rámci kriminálnych štruktúr.

„Je príznačné, že najznámejšie stretnutia ficomafie dona Roberta sa odohrávali na poľovníckej chate,“ povedal poslanec OĽaNO. Položil si tiež otázku, či viac ľudí zabili poľovníci alebo medvede. Navrhovatelia by sa mali podľa Zajačika zamyslieť, kto je premnožený a koho treba regulovať.

S nástupom novej vlády ministerstvo životného prostredia začalo podľa poslanca životné prostredie chrániť a prestalo chrániť osoby a skupiny, ktoré ho „drancujú“. Zajačik citoval z návrhu na odvolanie ministra tvrdenie, že využívanie medveďa hnedého ako takzvanej biologickej zbrane slúži na vyľudňovanie vidieka. „Toto už je majsterštuk za hranicou diagnózy,“ poznamenal poslanec.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajMilan UhríkMiroslav Suja
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR