Budaj prekročil hranicu, prevádzkovatelia odkaliska Poša sa bránia trestným oznámením

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister životného prostredia SR Ján Budaj Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 28. augusta 17:35

Prevádzkovatelia odkaliska Poša v okrese Vranov nad Topľou sa chcú proti tvrdeniam ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) brániť trestným oznámením.

Na piatkovej tlačovej konferencii to oznámil Ondrej Macko, predseda predstavenstva spoločnosti Ceo Energochemica Se. Podľa Macka minister svojimi vyjadreniami o falošnom povolení prekročil hranicu. Spoločnosť preto podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Falošné obvinenia

Podľa Macka sú tvrdenia ministra o údajne falošných povoleniach na prevádzku odkaliska v Poši falošným obvinením. Firmy využívajúce pri svojej činnosti odkalisko Poša majú podľa neho všetky potrebné povolenie.

Vladimír Jančár, výrobno-technický riaditeľ spoločnosti TP2, uviedol, že zdrojom arzénu, ktorý sa na odkalisku nachádza, sú zvyšky spáleného hnedého uhlia. Arzén podľa neho uhlie obsahuje prirodzene a miera jeho obsahu v uhlí závisí od lokality, kde je uhlie vyťažené.

Podľa Jančára nie je odkalisko Poša určené na vypúšťanie nebezpečných odpadových vôd a do odkaliska môžu byť vpúšťané iba bežné odpadové vody. Dodal, že preto sú tvrdenia o nebezpečnom odpade na Poši zavádzajúce.

Zástupcovia spoločností uviedli, že o vzniknutej situácii chceli komunikovať priamo aj so zástupcami ministerstva životného prostredia. Rezort údajne oslovili 12. júla, no odpoveď na žiadosť o stretnutie dodnes nedostali.

Zvýšený výskyt onkologických ochorení

Za zavádzajúce považujú aj tvrdenia o zvýšenom výskyte onkologických ochorení u obyvateľov žijúcich v blízkosti odkaliska, ktoré podľa nich štatistiky nepotvrdzujú.

Tlačová konferencia zástupcov spoločností podnikajúcich v areáli Chemko Strážske a využívajúcich odkalisko Poša bola reakciou na tlačovú konferenciu ministra životného prostredia z pondelka 24. augusta. Budaj vtedy uviedol, že do odkaliska Poša je neustále vylievaný nebezpečný odpad.

Chemické odbery Slovenskej inšpekcie životného prostredia mali preukázať prítomnosť arzénu v odkalisku. Budaj zároveň povedal, že sa v okolí Poše rozšírilo množstvo prípadov nádorových ochorení.

Postup inšpekcie bol správny

Minister v piatok v reakcii na tlačovú besedu zdôraznil, že postup Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) v prípade preskúmania zákonných povinností prevádzkovateľa odkaliska Poša v areáli Chemka Strážske bol správny a v súlade s platnými zákonmi.

SIŽP podľa neho na základe dôsledného posúdenia situácie začala konanie, ktorého výsledky môžu viesť k zákazu vypúšťať odpadové vody do odkaliska.

„Prevádzkovateľ ČOV mal dlhé roky priestor zabezpečiť alternatívne spôsoby odvádzania odpadových vôd na iné miesto, ako do jednej z najväčších environmentálnych záťaží na Slovensku,” podčiarkol minister s tým, že životy obyvateľov a ich zdravie sú neporovnateľne dôležitejšie, ako záujmy niektorých podnikateľov.

Ministerstvo nátlaku neustúpi

Avizované trestné oznámenie zároveň považuje rezort životného prostredia iba za ďalšiu formu nátlaku, ktorému však neustúpi.

Hoci podľa ministerstva konanie o uložení nápravných opatrení začala inšpekcia voči prevádzkovateľovi odkaliska Poša, v piatok sa podľa nich ozval iný subjekt, konkrétne prevádzkovateľ čistiarne odpadových vôd, ktoré sú ale vypúšťané práve do odkaliska Poša.

„Orgány ochrany životného prostredia pondelkovým zákrokom nezakázali činnosť prevádzok v Chemku Strážske. Tieto môžu aj naďalej podnikať, ak budú spĺňať environmentálne štandardy, vrátane zneškodňovania odpadových vôd. Vyhrážky o zatvorení podniku a prepúšťaní zamestnancov považuje ministerstvo za účelové, keďže prevádzkovateľ čistiarne odpadových vôd je už niekoľko mesiacov v konkurznom konaní,” zdôraznilo MŽP.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajOndrej MackoVladimír Jančár
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia