Budaj sa stretol s ochranármi či chatármi, hľadali spoločné riešenia a stanovili si priority

Ján Budaj
Minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Hlavnou témou stretnutia ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) s ochranármi, záchranármi a chatármi z Vysokých Tatier bolo stanovenie priorít a hľadanie spoločných riešení.

Ochrana prírody 

Podľa Ministerstva životného prostredia SR sú priority ochranárov, záchranárov a chatárov rozdielne, no nie nezlučiteľné.

Tlačové oddelenie envirorezortu priblížilo, že snahou ochranárov je čo najväčšia ochrana prírody, chatári majú zase za cieľ ponúkať najlepšie služby turistom a záchranári musia mať istotu, že pri záchrane životov budú mať optimálne podmienky.

Podpora ekologizácie vysokohorských chát

Pozvanie od Budaja prijali chatári z Vysokých Tatier, vedenie Horskej záchrannej služby a Správa Tatranského národného parku. Stretnutie sa uskutočnilo v sobotu 21. mája v Oblastnom stredisku Horskej záchrannej služby.

Budaj považuje toto nedávne stretnutie za začiatok rozvoja regiónu Vysokých Tatier v súlade s prírodou a očakávaniami turistov. S prítomnými diskutoval aj možnosti podpory ekologizácie vysokohorských chát, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou vysokohorskej tatranskej turistiky.

„Ich prínos je nenahraditeľný nielen z pohľadu rozvoja turizmu, ale aj ochrany prírodného dedičstva najstaršieho národného parku na Slovensku,“ dodalo tlačové oddelenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná službaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRTANAP Tatranský národný park