Ministerstvo životného prostredia chce pre Národný park Podunajsko nájsť také riešenie, ktoré neohrozí prácu poľnohospodárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zdôraznilo, že príprava Národného parku Podunajsko je len na začiatku a výsledná podoba územia a jeho zonácia bude výsledkom rokovaní s dotknutými stranami.

Envirorezort rozumie záujmu Agrárnej komory Slovenska využívať aj naďalej úrodnú pôdu na Žitnom ostrove pre poľnohospodárske účely.

Lepšia ochrana prírodného bohatstva

Cieľom vyhlásenia Národného parku Podunajsko má byť lepšia ochrana prírodného bohatstva na Žitnom ostrove a v okolí rieky Dunaj.

„Pre tento zámer budeme hľadať také riešenia, ktoré zvýšia ochranu prírody, no zároveň neohrozia prácu poľnohospodárov ani potravinovú sebestačnosť Slovenska,“ uviedol minister životného prostredia Ján Budaj.

Predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová vyjadrila v mene poľnohospodárov nesúhlas s iniciatívou ministra životného prostredia Jána Budaja a niektorých poslancov Národnej rady SR v súvislosti s prípravou vzniku Národného parku Podunajsko.

Minister poveril Štátnu ochranu prírody SR vypracovaním projektu nového národného parku na Dunaji. Predsedníčka tvrdí, že nemôžu prijať rozhodnutie, ktoré vzniká bez vzájomnej informovanosti ľudí, ktorí žijú a hospodária v dotknutých územiach. Informovala o tom v tlačovej správe Agrárna komora Slovenska.

Nadväznosť na Rakúsko a Maďarsko

S iniciatívou vytvoriť legislatívny rámec pre vznik Národného parku Podunajsko prišla aj skupina poslancov Národnej rady SR Kristián Čekovský, Róbert Halák, Monika Kozelová, Anna Mierna, Richard Nemec, Ján Szőllős, Marek Šefčík, Jaromír Šíbl, Michal Šipoš, Tomáš Šudík a Vladimír Zajačik. Poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny doručili do parlamentu 13. januára.

Zámerom vyhlásenia Národného parku Podunajsko bude nadviazanie ochrany prírodného bohatstva na národné parky Donau-Auen National Park v Rakúsku a národné parky Fertő–Hanság Nemzeti Park a Duna-Ipoly Nemzeti Park v Maďarsku.

Nachádzať sa má v rámci chránených území, a to v Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy a časti Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy a ďalších priľahlých maloplošných chránených území.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Helena PatasiováJán Budaj
Firmy a inštitúcie Agrárna komora SlovenskaMŽP Ministerstvo životného prostredia SR