Budajovo ministerstvo prijalo hromadnú pripomienku a rozšíri ochranu Vihorlatského pralesa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) plánuje rozšíriť bezzásahové územie v prírodnej rezervácii Vihorlatský prales. Uviedlo to MŽP na svojej internetovej stránke. Envirorezort tak reagoval na hromadnú pripomienku lesoochranárskeho združenia Vlk, ktorú za tri dni podpísalo približne 70-tisíc ľudí.

Štvrtý stupeň

Lesoochranárom sa nepáčilo, že niektoré časti Vihorlatského pralesa, vrátane jazera Morské oko, prejdú z piateho, najprísnejšieho stupňa ochrany, do štvrtého stupňa ochrany.

Podľa lesoochranárov by prechod časti územia do štvrtého stupňa ochrany mohol znamenať, že v lokalite bude môcť byť povolená ťažba dreva, lov zveri či výstavba.

MŽP vo februári reagovalo, že štvrtý stupeň ochrany podľa nového zákona o ochrane prírody predstavuje rovnakú ochranu, ako pred januárom 2020 poskytoval piaty stupeň ochrany. Tvrdenia združenia Vlk zároveň označil za hoaxy.

„Na návrhu, ako zaistiť hranice a adekvátnu ochranu Karpatských bukových pralesov (kam patrí aj Morské oko), rezort pracoval vyše dvoch rokov. Návrh po všetkých pripomienkových konaniach v októbri 2019 schválila vláda pre potreby UNESCO. V aktuálne pripravovanom nariadení sa v danej veci od roku 2019 nič nezmenilo,“ uviedlo MŽP vo februári.

Upravili návrh

Pod vedením nového ministra životného prostredia sa envirorezort rozhodol pôvodný návrh vyhlásenia prírodnej rezervácie Vihorlatský prales upraviť.

V lokalite okolo Morského oka sa MŽP rozhodlo rozšíriť zónu piateho stupňa ochrany o 21 hektárov na celkovú plochu 1595 hektárov.

Zároveň do piateho stupňa ochrany pridalo samotnú vodnú plochu Morského oka. Štvrtým stupňom ochrany bude chránených takmer 597 hektárov územia.

„Pozreli sme sa znovu, aj s aktivistami lesoochranárskeho zoskupenia, na detaily návrhu a urobili sme kroky, ktoré zabránia riziku, že by sa v lokalite mohli zjaviť nejaké chaty alebo nevhodné komerčné zariadenia. Ďakujem verejnosti aj ochranárom za ich záujem o osud Morského oka a celej rezervácie. Nebolo to márne,“ uviedol minister životného prostredia Ján Budaj.

Zámena pozemkov

MŽP uvádza, že po vyriešení územnej ochrany v lokalite sa bude musieť zaoberať otázkou zámeny niektorých pozemkov vo Vihorlatských vrchoch, ktoré sú v súčasnosti v rukách súkromných vlastníkov.

Tým bude musieť envirorezort ponúknuť adekvátne pozemky v inej lokalite a následne uskutočniť zámenu, pri ktorej pozemky vo Vihorlatských vrchoch prejdú do vlastníctva MŽP. Ján Budaj prisľúbil, že bude hľadať riešenia, ktoré povedú k spokojnosti všetkých strán.

Vihorlatský prales je územie vo Vihorlatských vrchoch, ktoré bolo 28. júna 2007 vyhlásené za lokalitu Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Na území pralesa sa nachádzajú zachovalé bukové lesy, niektoré zo stromov majú viac ako 240 rokov. Systematická ochrana a ťažšia dostupnosť lokality prispeli k tomu, že biotop bukových pralesov funguje vo svojej pôvodnej harmónii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR