Budeme zasypaní odpadkami? Katastrofu môže odvrátiť Budaj, ale zatiaľ „strká hlavu do piesku"

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Odpadky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Spracovatelia komunálneho odpadu sa búria proti nariadeniu Ministerstva životného prostredia. Od 1. januára 2023 budú totiž musieť špeciálne upravovať zmesový odpad ešte pred tým, ako ho odvezú na skládku.

Znižovanie objemov skládkovania

Novelu zákonu pritom Národná rada SR schválila ešte v závere roku 2019. Cieľom je pritom zosúladiť sa s európskymi smernicami o nakladaní odpadov a znížiť objemy skládkovania do roku 2035 minimálne o 10 percent.

Doteraz stačilo odpadky rozdrviť a zlisovať, po novom však budú musieť firmy odpad roztriediť a stabilizovať jeho organickú frakciu, čo si vyžaduje výstavbu špeciálnych technologických zariadení.

Ako upozornil prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) Peter Krasnec pre Plus 7 dní, minister Ján Budaj doslova hazarduje s odpadových hospodárstvom na Slovensku.

Pričom hrozí, že dopadneme podobne ako v talianskom Neapole, kde sa dlhé roky nevedia vysporiadať s nadmernou produkciou odpadkov, ktorými je doslova zasypané celé mesto a hrozný zápach otravuje životy domácim.

Byrokratická tortúra

Krasnec zároveň poukázal aj na byrokratickú tortúru, ktorú nie sú podnikatelia schopní zvládnuť v priebehu iba niekoľkých mesiacov. Vybaviť množstvo stavebných povolení, povoľovacie procesy zo strany EIA až po samotnú kolaudáciu a uvedenie zariadení do prevádzky vidí prezident asociácie reálne najskôr o rok a pol.

Rovnako ako firmy podnikajúce v tomto odvetví aj odborná verejnosť žiada od šéfa envirorezortu odklad účinnosti zákona aspoň o rok.

Krasnec tiež uviedol, že na patovú situáciu a snahu vyhnúť sa dramatickým scenárom Budaja upozornili aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únia miest Slovenska (ÚMS) a Združenie organizácií verejných prác SR (ZVOP) v otvorenom liste, v ktorom ho požiadali o stretnutie. Žiadnej odpovede sa žiaľ nedočkali.

Do celej veci sa už vložilo aj Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré taktiež oslovilo envirorezort. Na svoje dotazy však rovnako nedostalo žiadne odpovede. „Envirorezort ako keby nejavil záujem riešiť tento závažný problém a od prvého januára nasledujúce roka sa môže stať, že nebude priestor, kde sa bude ukladať 1,5 milióna ton odpadu,“ varuje spomínaný portál.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR