Budú premnožené diviaky depopulované? Africký mor ošípaných sa šíri čoraz rýchlejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
diviak
Foto: ilustračné, Getty images

Africký mor ošípaných (AMO) nesmie zlikvidovať profesionálne chovy ošípaných na Slovensku. Uviedli to v stredu na tlačovej konferencii podpredsedovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Miroslav Štefček a Marián Šolty.

Z tohto dôvodu spoločne prestavili riešenia, ktoré by Slovensko prostredníctvom vlády, poľovníkov a poľnohospodárov malo urobiť na zabránenie šírenia nákazy. Ide hlavne o dôslednú ochranu veľkochovov prostredníctvom monitoringu pozitívnych prípadov diviakov na AMO v ich okolí a rapídne znižovanie stavov premnoženej diviačej zveri.

Najväčšia hrozba nákazy

Roky skúšané odvetvie chovu ošípaných aktuálne podľa SPPK čelí najväčšej hrozbe v podobe rozširujúcej sa nákazy naprieč krajinou. K tomu, aby sa SR dokázala lepšie vysporiadať s nákazou, má okrem spomínaných dvoch opatrení pomôcť aj dôsledné dodržiavanie opatrení na zabránenie šírenia nákazy poľnohospodármi, zjednodušenie evidencie chovu ošípaných a k jedinej kafilérii na Slovensku pri Žiline pridať aspoň druhú.

„Diviaky, ktoré sú aktuálne výrazne premnožené, musíme čo najskôr depopulovať. Pri šírení nákazy sú najväčším rizikom. Chovatelia chcú naďalej chovať ošípané na svojich farmách. Toto je jedno z hlavných riešení ako im pomôcť k bezstarostnému chovu. Musíme si poradiť s AMO čím skôr, aby sme neotvorili cestu ďalším dovozom bravčového mäsa a výrobkov z neho na Slovensko a podržali domácich chovateľov,“ povedali v stredu spoločne podpredsedovia SPPK.

Vysoká úmrtnosť pri more

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá vírusová choroba sviňovitých, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine.

Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní, zvieratá sú apatické, malátne, vyznačujú sa zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami. Typický je rýchly priebeh. Vyznačuje sa vysokou morbiditou a mortalitou. Úmrtnosť dosahuje až 90 až 95 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián ŠoltyMiroslav Štefček
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraVláda SR