Búrka napáchala v Slovenskom raji škody, roklina Veľký Sokol bude niekoľko týždňov zatvorená

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenský raj, povodne
Roklina v Slovenskom raji ja uzavretá. Foto: Archívne, hzs.sk
Tento článok pre vás načítala AI.

Roklina Veľký Sokol v Slovenskom raji ostane uzavretá minimálne niekoľko týždňov, dôvodom sú poškodené technické zariadenia po búrkach.

Veľká voda tam zobrala väčšinu drevených rebríkov a na niektorých miestach vymyla koryto potoka na niekoľko desiatok centimetrov do hĺbky. Informovala o tom na svojej internetovej stránke obec Hrabušice, v ktorej správe je päť roklín a niekoľko kilometrov turistických chodníkov a cyklochodníkov.

Ostatné rokliny sú priechodné

Práce na odstraňovaní škôd začnú podľa nej hneď po zistení rozsahu a závažnosti napáchaných škôd. Ostatné rokliny v Slovenskom raji sú podľa samosprávy plne priechodné.

Veľký Sokol je najdlhšou a najmohutnejšou roklinou Slovenského raja so zachovanými pralesmi. Podľa zástupcu riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj Petra Olekšáka predstavuje skutočnú divočinu a výkladnú skriňu prírody.

Voda vzala aj rebríky

„Po búrkach si rieka zobrala zo svahov veľké množstvo kameňa a dreva a prispôsobila roklinu na svoj obraz. Zobrala so sebou stromy, turistický chodník a aj technické sprístupňovacie zariadenia,“ opísal na internetovej stránke správy národného parku.

Roklinu nie je podľa jeho slov možné prejsť ani v rybárskych čižmách, keďže na vodopádoch zobrala voda rebríky. Tie čaká oprava.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať