Bývalý funkcionár štátneho podniku Lesy SR zostáva v kolúznej väzbe, rozhodol najvyšší súd

Súd, spisy
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Habočík

Bývalý funkcionár štátneho podniku Lesy SR Tomáš K. bude naďalej stíhaný väzobne. Ako informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR (NS SR) Alexandra Važanová, senát 5T najvyššieho súdu na piatkovom neverejnom zasadnutí sťažnosť obvineného proti neprepusteniu z väzby zamietol ako nedôvodnú.

Dôvod kolúznej väzby stále trvá

„Najvyšší súd dospel k záveru, že dôvod kolúznej väzby u obvineného stále trvá,“ povedala Važanová. Obvinený Tomáš K. podal sťažnosť proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica z 11. septembra, ktorým bola zamietnutá jeho žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu.

Tomáš K. je obvinený pre prijímanie úplatku a legalizáciu príjmu z trestnej činnosti, ktorých sa mal dopustiť v súvislosti s výkonom funkcie obchodného riaditeľa v štátnom podniku Lesy SR.

Úplatky a legalizácia príjmu

Národná kriminálna agentúra (NAKA) 3. júna zadržala 37 osôb v súvislosti s vyšetrovaním korupcie v štátnom podniku Lesy SR. Polícia informovala, že vyšetrovateľ NAKA vzniesol obvinenie dvom osobám Tomášovi K. a Lucii Ď. za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška poskytnutého úplatku dosiahla podľa polície hranicu minimálne 147-tisíc eur.

„Obvinený T. K. si po dohode s obvinenou L. Ď. mal vypýtať úplatok vo forme finančnej hotovosti za to, že so súkromnou spoločnosťou, ktorá bola víťazom verejnej súťaže vyhlásenej verejným obstarávateľom Lesy SR, podpíše rámcové dohody. Hodnota úplatku mala byť určená vo výške 13 percent z mesačnej fakturácie. Časť úplatkov bola poskytnutá v hotovosti a ďalšia časť bola legalizovaná formou fiktívnych faktúr za poradenskú a inú činnosť,“ uviedla polícia. Doplnila, že obom obvineným hrozí trest vo výške desať až 15 rokov väzenia za prvý spomenutý skutok a 12 až 20 rokov za druhý skutok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Lesy SRNAKA Národná kriminálna agentúraŠpecializovaný trestný súd SR