Zástupcovia viac ako 170 krajín sveta sa v Glasgowe stretli pre jediný cieľ – zachrániť planétu pred klimatickou krízou. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom videu a v statuse na sociálnej sieti po prvom dni na Klimatickej konferencii Organizácie spojených národov (OSN) v Glasgowe.
Neodvrátiteľné dôsledky
Počas summitu COP26 absolvovala viaceré bilaterálne stretnutia, medzi nimi napríklad rokovanie s premiérkou Islandu Katrín Jakobsdóttirovou či predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Diskutovala aj s britským princom Charlesom a osobne sa rozlúčila aj s odchádzajúcou nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.
Svetoví lídri sľúbia ukončenie odlesňovania do roku 2030, odborníci tento krok privítali
„To, čo nám ukazuje príroda, rôzne záplavy, tornáda, otepľovanie, je jasným signálom, že dochádza k poškodzovaniu životného prostredia a klímy v dôsledku ľudskej činnosti. Pokiaľ sa nezalarmujeme, tak dôsledky, najmä na životoch našich potomkov a ďalších generácií, budú už neodvrátiteľné,“ povedala Čaputová vo videu.
Udržateľné trhy a obchod
S princom Charlesom debatovali o ochrane prírody, ale aj o príležitostiach, ktoré zelená transformácia prináša pre britskú a slovenskú ekonomiku a súkromný sektor. Prezidentka poukázala na to, že princ Charles spustil iniciatívu pre udržateľné trhy a obchod, do ktorej sa môžu zapojiť aj slovenské firmy.
Po rokovaniach s islandskou premiérkou Katrín Jakobsdóttirovou Čaputová konštatovala, že by ocenila prehĺbenie spolupráce v oblasti geotermálnej energetiky. Doplnila, že prispieť by k tomu mohla aj návšteva islandského prezidenta na Slovensku v budúcom roku.
V škótskom Glasgowe sa v nedeľu 31. októbra pod záštitou OSN začala dvojtýždňová klimatická konferencia COP26. Účastníci budú hľadať riešenia, ako do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú otepľovanie planéty a zintenzívňujú extrémne poveternostné javy spojené so zmenou klímy, ako sú horúčavy, povodne či lesné požiare.