Čaputová oceňuje schému podpory charitatívnych organizácií z dielne Vlčanovho ministerstva

VLÁDA: Rokovanie 15. schôdze
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.

Prezidentka Zuzana Čaputová oceňuje, že charity a potravinové banky budú môcť využiť európske zdroje na posilnenie svojej infraštruktúry bez potreby spolufinancovania. Poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan v piatok zverejnil vôbec prvú schému podpory charitatívnych organizácií, ktoré distribuujú potravinovú pomoc.

Enormný rast cien potravín

Prezidentka je rada, že minuloročné stretnutie, ktoré iniciovala v Prezidentskom paláci s cieľom zvýšiť objem doručovania bezplatnej potravinovej pomoci pre ľudí v núdzi, prináša konkrétne výsledky. „Osobitne dnes v čase enormného rastu cien potravín sú takéto kroky adresnej pomoci veľmi potrebné,“ uviedla Čaputová na sociálnej sieti.

Charity budú mať prístup k európskym peniazom na výstavbu nových skladov, nákup áut na prepravu, chladiarenských boxov a inej potrebnej infraštruktúry, aby dokázali zlepšiť distribúciu a zvýšiť objem darovaných potravín od výrobcov či potravinových reťazcov smerom k ľuďom, ktorí takúto pomoc potrebujú.

Výzva otvorená do 1. marca 2023

„Rovnako oceňujem, že prípravu výzvy ministerstvo konzultovalo so splnomocnencom vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filipom Vagačom a samotnými mimovládnymi a charitatívnymi organizáciami. Zmysluplne sa tak posilnila ich schopnosť pomáhať ľuďom v náročnej sociálnej situácii,“ podotkla prezidentka.

Výzva rezortu pôdohospodárstva bude otvorená od 1. marca 2023 a alokácia je vo výške päť miliónov eur. Zapojiť sa do nej môžu všetky charitatívne organizácie, ktoré distribuujú potraviny najzraniteľnejším skupinám, či už ide o osamelé matky, alebo ľudí bez domova. Príspevky sa budú pohybovať od 10-tisíc do 250-tisíc eur, v závislosti od distribučnej kapacity danej organizácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Samuel VlčanZuzana Čaputová