Čaputová podpísala zmeny v zákonoch o ochrane prírody, ktoré vytvoria riešenia na elimináciu medveďa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zmeny v zákonoch o ochrane prírody a krajiny, ako aj v zákone o civilnej ochrane obyvateľstva. Vytvoria sa tak riešenia na elimináciu medveďa hnedého, ktorý svojím výskytom môže predstavovať ohrozenie života, zdravia či majetku a hospodárskych zvierat. Poslanci parlamentu zmeny prijali zrýchlene 21. mája.

Ministerstvo životného prostredia, ktoré novely predložilo, tvrdí, že prijatím zmien bude možné pri výskyte medveďa hnedého vyhlásiť aj mimoriadnu situáciu. Pôvodne sa v novele namiesto medveďa hnedého uvádzalo slovné spojenie „veľké šelmy„, čo by však zahŕňalo aj elimináciu rysa, vlka či šakala.

Zamerali sa na elimináciu medveďa

Parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie preto prijal pozmeňujúci návrh, ktorým zmeny zameral len na elimináciu medveďa hnedého. Prijatá novela nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.

Podľa envirorezortu pri riešení medveďa je potrebné postupovať aj v súčinnosti s inými subjektmi. Novelizácie zákonov umožnia ministerstvu povoliť výnimku pre tieto subjekty v prípade, ak je vyhlásená mimoriadna situácia. Dôvody na vyhlásenie mimoriadnej situácie v prípade výskytu medveďa mali byť pôvodne na základe analýzy územia.

Zložky samosprávy by museli monitorovať výskyt populácie tejto šelmy. Na základe pozmeňujúceho návrhu poslanca Rudolfa Huliaka sa však slová „na základe analýzy územia“ vypustili. Dôvodom je zjednodušenie a zrýchlenie postupu štátnej správy a samosprávy.

Zákaz vytvárania vnadísk

Envirorezort dodal, že ak sa vyskytnú medvede v intraviláne obcí, samosprávy budú mať možnosť prijať také opatrenia, ktoré zákon o civilnej ochrane už v aktuálnom znení pripúšťa pri vyhlásení mimoriadnej situácie z iných dôvodov.

Ministerstvo životného prostredia doplnilo, že po vyhlásení mimoriadnej situácie sa zavedie zákaz vytvárania vnadísk a existujúce vnadiská budú musieť byť príslušnou obcou alebo poľovným revírom odstránené. Tento krok má prispieť k návratu medveďa hnedého do jeho prirodzeného výskytu.

Ak existencia vnadísk nie je príčinou súvislosťou výskytu medveďa hnedého v intravilánoch obcí alebo ich bezprostrednom okolí, táto úprava umožňuje povoliť výnimky na elimináciu problémových jedincov, ktoré svojím výskytom a správaním predstavuje potencionálne ohrozenie života, zdravia a vzniku škôd na úrode, hospodárskych zvieratách alebo závažných škôd na majetku. Zároveň v záujme skrátenia procesu povolenia výnimky správny poriadok sa v tomto prípade nebude uplatňovať na proces povolenia výnimiek. Dôvodom je v čo najkratšom čase vydať výnimku za účelom eliminácie,“ doplnil envirorezort.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR