Cena kávy stúpla na desaťročné maximum, je drahšia pre obavy z nového variantu omikron či problémy s úrodou

Káva

Káva je ďalšou komoditou, v ktorej cene sa viac odrážajú problémy s úrodou a dodávkami z krajín, ktoré sú hlavnými producentmi arabiky, ako aj obavy z omikronu.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ako ďalej uviedol komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen, síce spôsobil krátkodobý negatívny posun v globálnom rizikovom sentimente, trval však len krátko.

Cena vyskočila na dvojnásobok

Cena marcovej arabiky po piatich rokoch pomerne stabilného obchodovania vyskočila tento rok na takmer dvojnásobok.

Môže za to podľa analytika najhoršie obdobie sucha a mrazov za posledné desaťročia, ktoré zdecimovalo brazílsku úrodu v roku 2021. Očakáva sa, že to potenciálne ovplyvní aj minimálne dve ďalšie sezóny.

Kávové zásoby v skladoch sa znížili

Situáciu ďalej komplikuje aj nedostatok prepravných kontajnerov, čo zhoršuje situáciu v pražiarňach v Európe a v USA. Zásoby kávy v skladoch monitorovaných burzou ICE sa znížili na 1,6 milióna vriec, čo je úroveň 11 percent pod päťročným priemerom.

„Aj keď tieto fakty sami osebe nevysvetľujú takmer zdvojnásobenie ceny kávy, cenu vystrelili hore obavy, že sa situácia na trhu bude zlá aj v nasledujúcich rokoch. Poškodenie kríkov v dôsledku mrazov začiatkom tohto roka viedlo v niektorých oblastiach k potrebe opätovnej výsadby, zatiaľ čo iní poľnohospodári sa preorientovali na iné plodiny,“ hovorí Ole Hansen.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Ole Hansen
    Firmy a inštitúcie Saxo Bank